مركز جامع سلامت نگين آزادى / سرطان / همه چیز درباره ی سرطان سینه
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

همه چیز درباره ی سرطان سینه

سینه متشکل از بافت های مختلفی است، از بافت چربی (شل) گرفته تا بافت های بسیار متراکم. هر پستان از ۱۵ تا بخش تشکیل شده که به صورت شعاعی قرار گرفته‌اند و به هر کدام از آن‌ها یک «لوب» گفته می‌شود. نحوه قرارگیری این لوب‌ها به «پره‌های یک چرخ» یا «گلبرگ‌های گل مروارید» تشبیه شده است. هر لوب، از ساختارهای لوله مانند ریزی به نام لوبول تشکیل شده است که حاوی غدد شیری هستند.

سرطان سینه در مردان

سرطان سینه در مردان

مجاری ریزی غدد، لوبول ها و لوب ها را به هم متصل می کنند تا شیر از لوب ها به نوک سینه (nipple) برسد.

نوک سینه در قسمت میانی هاله ای واقع شده که تیره تر از پوست اطراف است و آرئول (هاله) نام دارد.

عروق خونی و لنفاوی در سراسر سینه امتداد دارند. خون، این سلول ها را تغذیه می کند. سیستم لنفاوی، مواد زائد بدن را تخلیه می کند. عروق لنفاوی به گره‌های لنفاوی متصل می‌شوند، که ارگان‌های کوچک لوبیایی شکلی هستند که به جنگ علیه عفونت کمک می‌کنند. گروه‌هایی از گره های لنفاوی در قسمت های مختلف بدن از جمله گردن، کشاله ران و شکم واقع شده اند. گره های لنفاوی ناحیه ای سینه در نواحی نزدیک سینه قرار دارند، مانند گره های لنفاوی زیربغل.

همه چیز در مورد سرطان سینه

سرطان زمانی اتفاق می افتد که سلول های سالم در سینه، دستخوش تغییرات می شوند و رشد غیر قابل کنترلی پیدا کرده و توده یا صفحه‌ ای از سلول ها به نام تومور تشکیل می دهند. تومور می تواند خوش خیم و یا بدخیم باشد.

تومورسرطانی، بدخیم است، به این معنا که می‌تواندرشد کند و به سایر قسمت های بدن پخش شود. تومور خوش خیم، می تواند رشد کند اما پخش نخواهد شد.

زمانی می گوییم سرطان پستان پخش شده است که ارگان‌های مجاور را درگیر کند و یا زمانی که سلول های سرطان سینه از طریق رگ های خونی و یا رگ های لنفاوی به دیگر نواحی بدن برسند که به آن اصطلاحا متاستاز نام دارد.

با این که سرطان سینه به طور شایع‌تر به گره های لنفاوی اطراف پخش می شود، اما می تواند به نواحی دورتر مانند استخوان ها، ریه ها، کبد و مغز نیز برسد. به این شرایط، سرطان پستان متاستاتیک یا مرحله ۴ می‌گوییم، که پیشرفته ترین مرحله سرطان سینه می باشد. البته، درگیری گره‌های لنفاوی به تنهایی، مرحله ۴  سرطان نمی باشد.

در صورت بازگشت مجدد سرطان سینه بعد از درمان ابتدایی، می‌تواند به صورت موضعی عود کند، بدین معنا که عود در همان سینه و یا گره های لنفاوی ناحیه‌ای آن رخ دهد. همچنین ممکن است عود در سایر نواحی بدن باشد، که به آن عود دوردست یا عود متاستاتیک می‌گوییم.

درجه بندی سرسان سینه

درجه بندی سرطان سینه

انواع سرطان سینه

سرطان سینه می تواند تهاجمی و یا غیر تهاجمی باشد. سرطان سینه تهاجمی نوعی است که به بافت های مجاور پستان پخش شده باشد. در سرطان سینه غیر تهاجمی، سرطان بیشتر از مجاری شیری و یا لوبول ها پیشرفت ندارد.

 •  کارسینوم مجاری این سرطان ها در سلول های مجاری شیری شروع می‌شوند و اکثر موارد سرطان‌های پستان را تشکیل می‌دهند.
 • سرطان مجاری در محل. این حالت سرطان غیر تهاجمی است که تنها در مجاری واقع شده و به خارج مجاری پخش نشده است.
 • کارسینوم مجاری تهاجمی. این حالت سرطانی است که به خارج از مجاری پخش شده است.
 • کارسینوم لوبولار تهاجمی. این سرطان که در لوبول ها آغاز شده، به خارج از لوبول ها نیز پخش شده است.
انواع سرطان سینه

انواع سرطان سینه

برخی دیگر انواع سرطان سینه که شیوع کمتری دارند، عبارتند از:

 • مدولاری
 • موسینوس
 • توبولی
 • متاپلاستیک
 • پاپیلاری
 • سرطان سینه التهابی، نوع پیشرونده سرطان که حدود یک تا پنج درصد سرطان سینه را تشکیل می‌دهد.
 • بیماری پاژه، نوعی سرطان که در مجاری نوک سینه آغاز می شود. گرچه بیماری پاژه عمدتا غیر تهاجمی است، اما می تواند سرطان تهاجمی نیز باشد.

زیر گروه های سرطان سینه

سه نوع زیر گروه اصلی سرطان سینه وجود دارد که بر اساس تست های خاصی که بر روی نمونه تومور صورت می‌پذیرد، تعیین می‌شوند. این تست ها، به پزشک کمک می کنند تا اطلاعات بیشتری در خصوص سرطان پیدا کند و موثرترین درمان طراحی شود

سه زیرگروه اصلی عبارتند از:

–           گیرنده هورمونی مثبت. سرطان های سینه ای که گیرنده های استروژن (ER) و پروژسترون (PR) دارند، «گیرنده هورمونی مثبت» نامیده می‌شوند. این گیرنده ها، پروتئین هایی هستند که در سلول ها یافت می شوند. اگر حداقل یکی از این گیرنده ها مثبت شوند، سرطان از نوع گیرنده هورمونی مثبت نامیده می شود. این نوع سرطان، برای رشد به هورمون های استروژن و یا پروژسترون نیاز دارد.

سرطان های گیرنده هورمونی مثبت، می توانند در هر سنی اتفاق بیفتند، اما عمدتا در خانم های یائسه شایع‌تر هستند. حدود دو سوم سرطان های سینه، گیرنده های استروژن و یا پروژسترون دارند. سرطان هایی که فاقد این گیرنده ها هستند، گیرنده هورمونی منفی نام دارند.

–           HER2 مثبت. حدود بیست درصد سرطان های سینه برای رشد به ژنی به نام گیرنده انسانی فاکتور رشد اپیدرمی 2 (HER2) نیاز دارند. این سرطان ها، «HER2 مثبت» نامیده می شوند و تعداد بالایی کپی از ژن HER2 و یا مقادیر بالایی پروتئین HER2 دارند. این پروتئین ها نیز یک نوع «گیرنده» هستند.

ژن HER2، پروتئین HER2 را می سازد که روی سلول های سرطانی یافت می شود و برای رشد سلول های تومور مهم است. سرطان های سینه HER2 مثبت رشد سریع‌تری خواهند داشت و می توانند گیرنده هورمونی منفی و یا مثبت باشند. سرطان هایی که دارای سطح پایین یا صفر از پروتئین HER2 بوده و تعداد کپی پایینی از ژن HER2 دارند، HER2 منفی نامیده می شوند.

–           سه گانه منفی (Triple Negative). اگر توموری، فاقد بیان گیرنده استروژنی، پروژسترونی و HER2 باشد، «سه گانه منفی» نامیده می شود که حدود پانزده درصد سلول های سینه تهاجمی را شامل می شوند. به نظر می رسد این سرطان ها در میان خانم های جوان شیوع بیشتری دارند.

سرطان سه گانه منفی هم چنین در خانم هایی که جهش ژنی BRCA1 دارند، شایع‌تر است. متخصصین توصیه می کنند تمام خانم های مبتلا به سرطان سه گانه منفی که زیر 60 سال هستند، باید از نظر جهش ژن BRCA مورد بررسی قرار بگیرند.

Source: https://www.cancer.net/cancer-types/breast-cancer/introduction

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
برچسب ها:
مقالات مرتبط
سرطان پروستات

سرطان پروستات

پروستات چیست؟ پروستات، غده کوچک و در اندازه گردو است که در قاعده مثانه در مردان واقع شده است. پروستات، دارای دو لوب...

درمان قطعی سرطان مثانه

درمان قطعی سرطان مثانه

تومور یا سرطان مثانه در واقع رشد غیرطبیعی سلولهای مثانه است.مثانه عضوی توخالی در پایین حفره لگن است و محل تجمع ادرار تولید شده از کلیه هاست

آندوسکوپی معده

آندوسکوپی معده

آندوسکوپی یک روش تصویربرداری تشخیصی از اندام های داخل بدن است. در این روش لوله باریک و انعطاف‌پذیری به نام آندوسکوپ از راه دهان وارد مری و معده …

آندوسکوپی، توصیه های قبل و بعد از آن

آندوسکوپی، توصیه های قبل و بعد از آن

آندوسکوپی روشی است که پزشک به وسیله آن به بررسی مری، معده و ابتدای روده باریک میپردازد. لازم است که حتما معده شما از
مواد غذایی خالی باشد تا تمام قسمتهای آن به خوبی قابل رویت باشد

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس با نگین آزادی