مركز جامع سلامت نگين آزادى / روش درمان سرطان / جدیدترین تکنیک های درمان سرطان
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

جدیدترین تکنیک های درمان سرطان

بدن انسان از ترکیب تریلیون ها سلول ساخته شده است این سلول ها با هدفی مشخص بافت های مختلف بدن را تشکیل می دهند و پس از طی عمر مفید زوال یافته و از بین می روند و سلول های جدید حاصل از تقسیم جایگزین می شود.
زمانی که یک سلول دچار جهش و تغییراتی شود که این روند طبیعی تقسیم، رشد و زوال را تحت تاثیر قرار دهد با تقسیم و تکثیر بیش از حد، توده ای سلولی در بافت ایجاد می کند که تومور نام دارد. تومور ها ممکن است خوش خیم یا بدخیم باشند، تومور های بدخیم قابلیت انتشار و سرایت به بافت های دیگر بدن و ایجاد آلودگی در آن را دارند، به این فرایند حمله سلول های آلوده به بافت های دیگر بدن و انتقال آن ها به بخش های دیگر بدن از طریق خون و لنف متاستاز می گویند.
سرطان در اعضا و بخش های مختلف بدن علائم و ویژگی های متفاوتی را نشان می دهد.

پیشرفته ترین روش های درمان سرطان چیست؟

تکنیک های VMAT ،IMRT و درمان های استریوتاکتیکو FSRT ،SBRT ،SRS که امکان درمان انواع تومور های بدن مانند مغز، سر و گردن، قفسه سینه، گوارش و پروستات را فراهم می کند.
در یک مرکز درمان سرطان خوب از تکنیک های درمان سرطان با استریوتاکتیک (درمان های srs و sbrt) برای درمان تومور ها و عارضه های سرطانی از پرتو های بسیار متمرکز استفاده می شود که از فواید آن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • کاهش جلسات رادیوتراپی به ۱ الی ۵ جلسه
  • تمرکز و دقت کافی
  • سالم ماندن بافت های سالم مجاور
  • تاباندن دوز کافی از اشعه ها به بافت هدف
  • جلوگیری از بروز عوارض در افرادی که رادیولوژی در قسمتی که قبلا نیز انجام شده بود، تکرار می شود. ( با ابزار دیگر بروز انواع عوارض پوستی را در بردارد.)
رادیوتراپی با تکنیک های پیشرفته
پیشرفته ترین تکنیک های درمانی در ایران

راه های درمان سرطان

آن چه برای درمان سرطان لازم است تشخیص سرطان، بافت مبدا آن، خوش خیم یا بدخیم بودن آن، بررسی میزان گسترش و مرحله بیماری است. روش های درمانی بر اساس پیشروی سرطان و ویژگی های آن در نظر گرفته می شود.

درمان سرطان با جراحی

جراحی و خارج کردن تومور های سرطانی، رادیوتراپی و شیمی درمانی از رایج ترین روش های درمان سرطان در ایران است.

رادیوتراپی

اساس کار رادیو تراپی تاباندن اشعه به بافت آلوده و توقف رشد و تقسیم سلولی آن ها است. تمرکز تابش ها و میزان آسیبی که به بافت های سالم اطراف توده سرطانی وارد می شود تمایز تکنیک ها و تجهیزات مورد استفاده برای رادیو تراپی است.

رادیوتراپی در مجتمع سلامت نگین آزادی
مجتمع سلامت نگین آزادی _ درمان سرطان با رادیوتراپی

درمان سرطان با شیمی درمانی

استفاده از داروهای شیمیایی که با جریان خون وارد بدن می شود و برای توقف تکثیر و تقسیم سلول های آلوده به سرطان کاربرد دارد، شیمی درمانی است. شیمی درمانی روی بیماران عوارضی هم چون ریزش موها، لاغری و خشکی پوست بر جای می گذارد، لازم به ذکر است که امروز با استفاده از تکنیک های پیشرفته این عوارض قابل پیشگیری هستند.

درمان تومور خوش خیم

تفاوت تومور های خوش خیم و بدخیم در اندازه آن ها نیست! تومور خوش خیم ممکن است بسیار بزرگ تر از تومور های بدخیم باشد اما آن چه درباره این دو متفاوت است خطر و اختلالاتی است که با گسترش تومور های بدخیم در بدن رخ می دهد. به جز تومور های خوش خیم مغزی که در صورت عدم درمان به موقع، می تواند باعث مرگ بیمار شود، اکثر سرطان های خوش خیم با استفاده از روش متناسب، درمان پذیر هستند.

درمان تومور بدخیم

تومور های حاصل از سرطان بدخیم می توانند از طریق خون و لنف به قسمت های مختلف بدن رفته و با رشد و تکثیر غیر عادی، سلول های سالم را تخریب کرده و باعث اختلالاتی در بدن شوند. تومور های بدخیم معمولا با جراحی قابل درمان اند.

سرطان های غیر قابل درمان کدامند؟

آن چه زمینه موفقیت در درمان سرطان ها را فراهم می کند و در آن تاثیر مستقیم دارد زمان تشخیص سرطان است. اگر بیماری زمانی تشخیص داده شود که گسترش یافته و به بخش های دیگر بدن متاستاز داده باشد امکان مهار و درمان آن سخت تر است و در برخی مواقع درمان نتیجه ای در برندارد.

سلول های سرطانی در بافت سینه
سرطان سینه

سرطان ها با توجه به اندامی که درگیر کرده اند، خطرات و اختلالات خاصی را ایجاد می کنند با این وجود دسته ای از سرطان ها وجود ندارد که به طور قطع، غیر قابل درمان باشد. پزشک و متخصصین حاذق و با تجربه در مرکز جامع سلامت نگین آزادی بعد از تشخیص سرطان، اندام آلوده شده، مرحله و شدت گسترش آن بهترین درمان ممکن را با توجه به شرایط بیمار اعمال می کنند.

تازه های درمان سرطان

رادیوتراپی که یکی از مراحل مهم درمان سرطان است در مرکز جامع سلامت نگین آزادی با استفاده از پیشرفته ترین تکنیک ها انجام می شود. استفاده از خدمات و تکنیک های پیچیده vmat و استریوتاکتیک از جمله این خدمات است. دستگاه LINAC برای اولین بار در ایران توسط این مرکز مجهز تشخیص و درمان سرطان ارائه می شود. پیش از این بیماران برای بهره مندی از این خدمات ملزم به رفتن به کشورهای دیگر را داشتند. از مهم ترین ویژگی های این تکنیک های درمانی کاهش جلسات رادیوتراپی، افزایش تمرکز اشعه و کاهش آسیب به بافت های اطراف است.

باورهای غلط درباره درمان سرطان

اولین و مهم ترین اشتباه رایج بین بیماران مبتلا به سرطان و اطرافیان آن ها تصور لاعلاج بودن بیماری است. که باعث نا امیدی بیمار و از دست رفتن امید و انگیزه او می شود. در حالی که تاثیر مثبت روحیه بالا بیمار مبتلا به سرطان طی روند درمان بر کسی پوشیده نیست. نا امیدی و انتظار برای فرا رسیدن مرگ از اشتباه ترین رویکرد هایی است که افراد زیادی بعد از اطلاع از بیماری خود اتخاذ می کنند.
دومین باور اشتباه، تصور وجود دارویی برای درمان قطعی سرطان است که در دسترس ما قرار نمی گیرد، این تصور اطمینان به روند درمان را تقلیل می دهد و بیمار دیگر امیدی به درمان در نظر گرفته شده ندارد. بهترین رویکردی که می توان در مواجهه با ابتلا به انواع سرطان اتخاذ کرد اطمینان به روش های درمانی، تلاش و مقاومت برای بهبودی است.

کشنده ترین سرطان ها کدامند؟

بر اساس آماری که تا کنون به دست آمده است، کشنده ترین سرطان در مردان به ترتیب سرطان ریه، سرطان پروستات، سرطان کولون (روده بزرگ) و رکتوم، سرطان پانکراس، سرطان کبد و مجاری صفراوی و … هستند.

خلاصه مطلب

اگر در دسته بیماران سرطانی یا همراهان آن ها هستید مهم ترین پیغام ما برای شما پیگیری و ادامه درمان است. اعتماد به روند درمان و همکاری شما در این مسیر می تواند بهبودی را تحقق بخشد.

مرکز جامع سلامت نگین آزادی

مرکز جامع سلامت نگین آزادی

واحدهای درمانی – تشخیصی سرطان و کلینیک های تخصصی مرکز جامع سلامت با هدف ارائه ی برترین خدمات به بیماران ضمن بهره گیری از گروه های پزشکی و پیراپزشکی در کنار استفاده از فناوری های روز دنیا، کلیه الزامات ملی و بین الملی در ارائه خدمات درمانی را ارائه نموده است. این مرکز رضایت و آرامش بیماران و مراجعین را سرلوحه کار خود قرار داده است.
برچسب ها:
مقالات مرتبط
درمان سرطان با پرتودرمانی

درمان سرطان با پرتودرمانی

درمان سرطان شامل پرتودرمانی، جراحی و یا روش های دارویی مانند شیمی درمانی، هورمون درمانی و یا روش های بیولوژیک می باشد....

درمان قطعی سرطان مثانه

درمان قطعی سرطان مثانه

تومور یا سرطان مثانه در واقع رشد غیرطبیعی سلولهای مثانه است.مثانه عضوی توخالی در پایین حفره لگن است و محل تجمع ادرار تولید شده از کلیه هاست

درمان سرطان با ایمونوتراپی

درمان سرطان با ایمونوتراپی

ایمونوتراپی، نوعی درمان سرطان است که به سیستم ایمنی برای مقابله با سرطان کمک می‌کند. کار سیستم ایمنی، دفاع از بدن در...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *