مركز جامع سلامت نگين آزادى / سرطان / سرطان پروستات چگونه تشخیص داده می شود؟
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

سرطان پروستات چگونه تشخیص داده می شود؟

پزشکان از تست های مختلفی برای تشخیص سرطان استفاده می کنند. این تست ها هم چنین نشان می دهند که آیا سرطان به سایر قسمت های بدن پخش شده است یا خیر. شرایطی که با عنوان متاستاز شناخته می شود. به عنوان مثال، تست های تصویربرداری نشان می دهند که سرطان پخش شده است، تست هایی که تصاویری را از قسمت های داخلی بدن را در اختیار پزشک قرار می دهند.

سلول سرطانی پروستات

تشخیص سرطان پروستات

در بیشتر انواع سرطان ها، بیوپسی تنها راه قطعی تشخیص می باشد. در بیوپسی، نمونه کوچکی از بافت گرفته می شود تا زیر میکروسکوپ مورد بررسی قرار بگیرد. در صورتی که امکان انجام بیوپسی وجود نداشته باشد، دیگر تست های تشخیصی از سوی پزشک تجویز خواهند شد.

در این مقاله قصد داریم به بررسی تشخیص سرطان پروستات بپردازیم. در تشخیص سرطان پروستات به موارد زیر اهمیت داده خواهد شد:

  • نوع سرطان
  • علائم و نشانه ها
  • سن و شرایط جسمانی بیمار
  • نتایج دیگر تست های پزشکی

تست های اولیه تشخیص سرطان پروستات

تست پروستات (PSA)

PSA، نوعی پروتئین است که توسط بافت پروستات آزاد و به میزان بالا در خون مردان یافت می شود. سطح این پروتئین زمانی که فعالیت پروستات غیر طبیعی می شود، مانند زمانی که فرد به سرطان پروستات مبتلا می شود، بالا می رود.

تست PSA آزاد

PSA آزاد در بستر خون یافت می شود و متصل به پروتئین ها نیست. تست استاندارد PSA، که PSA کلی را اندازه گیری می کند شامل تمام PSA هایی است که به پروتئین متصل نیستند. تست PSA آزاد، نسبت PSA آزاد به PSA کل را اندازه می گیرد. دانستن این نسبت می تواند نشان دهد که آیا بالا رفتن PSA به علت شرایط بدخیمی مانند سرطان پروستات می باشد یا خیر.

معاینه پروستات

پزشک با معاینه پروستات با انگشت، قادر به یافتن نواحی غیر طبیعی خواهد بود. البته این تست دقت بالایی ندارد و معمولا برای تشخیص سرطان پروستات استفاده نمی شود.

تست های بیومارکرها

بیومارکر، ماده ای است که در خون، ادرار و بافت های بدن فرد مبتلا به سرطان یافت می شود. این ماده توسط تومور و یا بدن در واکنش به سرطان تولید می شود. بیومارکر با عنوان تومور مارکر نیز شناخته می شود.

تست های بیومارکر سرطان پروستات از جمله 4Kscore، نشان می دهند که آیا فرد در معرض ابتلا به سرطان پروستات پرخطر است یا خیر.

اگر تست های PSA و یا معاینه پروستات، نتایج غیر طبیعی را نشان دهند، نیاز است تست های بیشتری به منظور تشخیص قطعی تر انجام شود. بیوپسی، تنها راه تشخیص قطعی می باشد.

بیوپسی

بیوپسی، شامل برداشت نمونه از بافت و مشاهده زیر میکروسکوپ می باشد. نمونه ها از چند ناحیه از پروستات گرفته می شوند تا این اطمینان حاصل گردد که نمونه خوبی گرفته شده است. در بیشتر مواقع، دوازده تا چهارده نمونه گرفته می شود و تست در حدود بیست تا سی دقیقه به طول می انجامد.

این تست عمدتا در مطب انجام می شود و نیازی به بستری شدن نیست. ناحیه مورد نظر بی حس می شود و قبل از تست به بیمار آنتی بیوتیک داده می شود تا جلوی بروز عفونت گرفته شود.

سرطان پروستات

علائم سرطان پروستات

بیوپسی فیوژن

بیوپسی فیوژن MRI، ترکیبی از MRI و سونوگرافی می باشد. MRI انجام می شود تا نواحی مشکوک در پروستات مشخص گردد. سپس تست اولتراسوند انجام خواهد شد. نرم افزارهای کامپیوتری، تصاویر را به صورت سه بعدی در می آورند تا نواحی مشکوک برای انجام بیوپسی، بهتر شناسایی شوند.

این تست، به شناسایی و تشخیص بهتر نواحی سرطانی کمک می کند.

تست PCA3

این تست به بررسی ژن PCA3 در ادرار می پردازد. برخلاف PSA که در هر فرد دارای پروستات یافت می شود، ژن PCA3 تنها در افراد مبتلا به سرطان پروستات یافت می شود. تست ادرار نشان می دهد که آیا این ژن در بدن وجود دارد یا خیر.

سونوگرافی ترانس رکتال

در این روش، پروب وارد رکتوم می شود تا با استفاده از امواج صوتی، تصاویری از پروستات در اختیار پزشک قرار بگیرد.

تست هایی که به تشخیص متاستاز سرطان پروستات کمک می کنند.

اسکن استخوان کل بدن

اسکن استخوان با استفاده از تریسر رادیواکتیو انجام می شود تا پزشک به بررسی داخل بدن بپردازد. رادیواکتیو به رگ بیمار تزریق می شود و در نواحی از استخوان که فعالیت متابولیکی انجام شده، تجمع می یابد. استخوان سالم روشن تر و نواحی که در پی سرطان آسیب دیده اند، مشخص تر خواهند بود.

آن چه که اهمیت دارد این است پزشک با تغییرات ساختاری استخوان مانند آرتریت و یا آسیب های استخوانی مانند شکستگی ها آشنا باشد و قادر به تشخیص آن ها با سرطان باشد.

سی تی اسکن

سی تی اسکن، با استفاده از اشعه ایکس، تصاویری از قسمت های داخلی، از زوایای مختلف را در اختیار قرار می دهد. این تست جزئیاتی از هر گونه ناهنجاری و یا تومور را نشان می دهد. از سی تی اسکن برای تعیین اندازه تومور نیز استفاده خواهد شد.

در برخی موارد، ماده رنگی برای تهیه تصاویر بهتر تزریق خواهد شد.

MRI

در MRI که از میدان های مغناطیسی استفاده می شود، تصاویر دقیقی از بدن به دست می آید. این تست در تعیین اندازه تومور نیز کاربرد دارد و می تواند به طور ویژه بر روی پروستات و یا تمام نواحی بدن انجام شود. قبل از اسکن، ماده رنگی به رگ بیمار تزریق خواهد شد.

پت اسکن

پت اسکن اغلب همراه با سی تی اسکن انجام می شود و تصاویری از ارگان ها و بافت های داخلی بدن را در اختیار قرار می دهد. مقدار کمی ماده رادیواکتیو به بیمار تزریق خواهد شد. این ماده، توسط سلول هایی که از انرژی بیشتری استفاده می کنند، جذب می شود.

از آن جایی که سرطان از انرژی بیشتری استفاده می کند، بیشترین میزان ماده رادیواکتیو توسط سلول های سرطانی جذب خواهد شد.

اسکنر، این ماده را تشخیص و تصاویری از قسمت های داخلی بدن را تولید می کند.

بعد از انجام تست های تشخیصی، نتایج توسط پزشک بررسی و مرحله سرطان تعیین خواهد شد.

Source: https://www.cancer.net/cancer-types/prostate-cancer/diagnosis

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]
برچسب ها:
مقالات مرتبط
سرطان پروستات

سرطان پروستات

پروستات چیست؟ پروستات، غده کوچک و در اندازه گردو است که در قاعده مثانه در مردان واقع شده است. پروستات، دارای دو لوب...

درمان قطعی سرطان مثانه

درمان قطعی سرطان مثانه

تومور یا سرطان مثانه در واقع رشد غیرطبیعی سلولهای مثانه است.مثانه عضوی توخالی در پایین حفره لگن است و محل تجمع ادرار تولید شده از کلیه هاست

آندوسکوپی معده

آندوسکوپی معده

آندوسکوپی یک روش تصویربرداری تشخیصی از اندام های داخل بدن است. در این روش لوله باریک و انعطاف‌پذیری به نام آندوسکوپ از راه دهان وارد مری و معده …

آندوسکوپی، توصیه های قبل و بعد از آن

آندوسکوپی، توصیه های قبل و بعد از آن

آندوسکوپی روشی است که پزشک به وسیله آن به بررسی مری، معده و ابتدای روده باریک میپردازد. لازم است که حتما معده شما از
مواد غذایی خالی باشد تا تمام قسمتهای آن به خوبی قابل رویت باشد

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس با نگین آزادی