مركز جامع سلامت نگين آزادى / سرطان / سرطان پروستات چگونه تشخیص داده می شود؟
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

سرطان پروستات چگونه تشخیص داده می شود؟

پزشکان از تست های مختلفی برای تشخیص انواع سرطان استفاده می کنند. این تست ها هم چنین نشان می دهند که آیا سرطان به سایر قسمت های بدن پخش شده است یا خیر. شرایطی که با عنوان متاستاز شناخته میشود.

تشخیص سرطان پروستات

در بیشتر انواع سرطان ها، بیوپسی تنها راه قطعی تشخیص قطعی می باشد. در بیوپسی، نمونه ای کوچکی از بافت گرفته می شود تا زیر میکروسکوپ مورد بررسی قرار بگیرد. در صورتی که امکان انجام بیوپسی وجود نداشته باشد، دیگر تست های تشخیصی از سوی پزشک تجویز خواهند شد.

در این مقاله قصد داریم به بررسی تشخیص سرطان پروستات بپردازیم. در تشخیص سرطان پروستات به موارد زیر اهمیت داده خواهد شد:

  • نوع سرطان
  • علائم و نشانه ها
  • سن و شرایط جسمانی بیمار
  • نتایج دیگر تست های پزشکی

تست های اولیه تشخیص سرطان پروستات

تست پروستات (PSA)

PSA، نوعی پروتئین است که توسط بافت پروستات تولید و به میزان اندک در خون مردان یافت می شود. سطح این پروتئین زمانی که فعالیت پروستات غیر طبیعی می شود، مانند زمانی که فرد به سرطان پروستات مبتلا می شود، بالا می رود.

تست PSA آزاد

تست استاندارد PSA ، PSA کلی خون را اندازه گیری می کند که شامل تمام PSA هایی است که هم به پروتئین ها خون متصل هستند و هم به صورت آزاد در پلاسما وجود دارند .PSA آزاد در پلاسما خون یافت می شود و متصل به پروتئین ها نیست. نسبت PSA آزاد به PSA کل نیز حائزاهمیت است. دانستن این نسبت می تواند نشان دهد که آیا بالا رفتن PSA به علت شرایط بدخیمی مانند سرطان پروستات می باشد یا خیر.

معاینه پروستات

پزشک با معاینه پروستات با انگشت، قادر به یافتن نواحی غیر طبیعی خواهد بود. البته این تست دقت بالایی ندارد و معمولا در همراهی با سایر تست های تشخیصی انجام میشود .

اگر تست PSA و یا معاینه پروستات، نتایج غیر طبیعی را نشان دهند، نیاز است تست های بیشتری به منظور تشخیص قطعی تر انجام شود. بیوپسی، تنها راه تشخیص قطعی می باشد.

بیوپسی

بیوپسی، شامل برداشت نمونه از بافت و مشاهده زیر میکروسکوپ می باشد. نمونه ها از چند ناحیه از پروستات گرفته می شوند تا این اطمینان حاصل گردد که نمونه خوبی گرفته شده است. در بیشتر مواقع، دوازده تا چهارده نمونه گرفته می شود و این پروسه در حدود بیست تا سی دقیقه به طول می انجامد.

بیوپسی عمدتا در مطب انجام می شود و نیازی به بستری شدن نیست. ناحیه مورد نظر بی حس می شود و قبل از انجام آن به بیمار آنتی بیوتیک داده می شود تا جلوی بروز عفونت گرفته شود.

سرطان پروستات

بیوپسی تحت گاید MRI فیوژن با اولتراسوند

این پروسه شامل انجام بیوپسی تحت هدایت تصویر حاصل از ترکیب تصاویر MRI و سونوگرافی می باشد. در این فرایند ابتدا MRI انجام می شود تا نواحی مشکوک در پروستات مشخص گردد. سپس تصویر برداری اولتراسوند انجام خواهد شد. نرم افزارهای کامپیوتری، تصاویر را به صورت سه بعدی در می آورند تا نواحی مشکوک برای انجام بیوپسی، بهتر شناسایی شوند.

این تست، به شناسایی و تشخیص بهتر نواحی سرطانی کمک می کند.

سونوگرافی ترانس رکتال

در این روش، پروب وارد رکتوم می شود تا با استفاده از امواج صوتی، تصاویری از پروستات در اختیار پزشک قرار بگیرد.

روش هایی که در بالا ذکر شد برای بررسی بیشتر پروستات و نواحی اطراف آن بوده است. از برخی از روش های تصویربرداری جهت بررسی متاستاز و درگیری سایر نواحی بدن استفاده می شود.

اسکن استخوان کل بدن

اسکن استخوان با استفاده از مواد نشاندار رادیواکتیو انجام می شود. دارو رادیواکتیو در رگ بیمار تزریق می شود و در نواحی از استخوان که فعالیت متابولیکی بیشتری دارند ، تجمع می یابد. استخوان سالم روشن تر و نواحی که در پی سرطان آسیب دیده اند، مشخص تر خواهند بود.

آن چه که اهمیت دارد این است پزشک با تغییرات ساختاری استخوان مانند آرتریت و یا آسیب های استخوانی مانند شکستگی ها آشنا باشد و قادر به افتراق آن ها از سرطان باشد.

سی تی اسکن

سی تی اسکن، با استفاده از اشعه ایکس، تصاویری از قسمت های داخلی بدن، از زوایای مختلف را در اختیار قرار می دهد. این تست میتواند جزئیاتی از هر گونه ناهنجاری و یا تومور را نشان دهد. از سی تی اسکن برای تعیین اندازه تومور نیز استفاده خواهد شد.

در برخی موارد، ماده رنگی برای تهیه تصاویر بهتر تزریق خواهد شد.

MRI

در MRI که از میدان های مغناطیسی استفاده می شود، تصاویر دقیقی از بدن به دست می آید. این تست در تعیین اندازه تومور نیز کاربرد دارد و می تواند به طور ویژه بر روی پروستات و یا تمام نواحی بدن انجام شود. قبل از اسکن، ماده رنگی به رگ بیمار تزریق خواهد شد.

پت اسکن

پت اسکن اغلب همراه با سی تی اسکن انجام می شود و تصاویری از ارگان ها و بافت های داخلی بدن را در اختیار قرار می دهد. مقدار کمی ماده رادیواکتیو به بیمار تزریق خواهد شد. این ماده، توسط سلول هایی که از فعالیت متابولیک بیشتری استفاده می کنند، جذب می شود.

از آن جایی که سلول های سرطانی دائما در حال رشد هستند به همین ذلیل فعالیت متابولیک بیشتری نیز دارند ، بیشترین میزان ماده رادیواکتیو توسط سلول های سرطانی جذب خواهد شد. سپس توسط اسکنرهای خاص، محل تجمع این ماده تشخیص داده شده و تصاویری از قسمت های داخلی بدن را تولید می کند.

بعد از انجام تست های تشخیصی، نتایج توسط پزشک بررسی و مرحله سرطان تعیین خواهد شد.

Source: https://www.cancer.net/cancer-types/prostate-cancer/diagnosis

مرکز جامع سلامت نگین آزادی

مرکز جامع سلامت نگین آزادی

واحدهای درمانی – تشخیصی سرطان و کلینیک های تخصصی مرکز جامع سلامت با هدف ارائه ی برترین خدمات به بیماران ضمن بهره گیری از گروه های پزشکی و پیراپزشکی در کنار استفاده از فناوری های روز دنیا، کلیه الزامات ملی و بین الملی در ارائه خدمات درمانی را ارائه نموده است. این مرکز رضایت و آرامش بیماران و مراجعین را سرلوحه کار خود قرار داده است.
برچسب ها:
مقالات مرتبط

درمان راديوتراپي SRS

تصوير فوق مربوط به بيمار 64 ساله با كانسر اوليه ريه و متاستاز مغزي ميباشد كه تحت درمان SRS مغز قرار گرفتهاست. توده هاي...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *