مركز جامع سلامت نگين آزادى / روش درمان سرطان / درمان سرطان با ایمونوتراپی
مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه

درمان سرطان با ایمونوتراپی

ایمونوتراپی، نوعی درمان سرطان است که به سیستم ایمنی در مقابله با سرطان کمک می‌کند. کار سیستم ایمنی، دفاع از بدن در برابر عفونت و دیگر بیماری ها می باشد و از گلبول های سفید و بافت ها و ارگان های سیستم لنفاوی تشکیل شده است.

ایمونوتراپی، نوعی درمان بیولوژیک است. درمان بیولوژیک نوعی از درمان است که از مواد ساخته شده از ارگانیسم های زنده در درمان سرطان استفاده می کند. در ادامه صحبت های دکترحسین یحیی زاده – متخصص سرطان شناسی و پرتو درمانی  را درباره درمان سرطان ملاحظه می فرمایید.

ایمونوتراپی چگونه عمل می کند؟

سیستم ایمنی بدن به عنوان بخشی از فعالیت و عملکرد طبیعی خود، سلول های غیر طبیعی را تشخیص داده و آن ها را نابود می کند و جلوی رشد بسیاری از سرطان ها را می گیرد. به عنوان مثال، گاهی سلول های ایمنی داخل و یا اطراف تومورها یافت می شوند. این سلول ها، لنفوسیت های T ارتشاح یافته به تومور نام دارند و نشان دهنده واکنش سیستم ایمنی به تومور هستند.

گرچه سیستم ایمنی می تواند رشد سرطان را به تاخیر بیندازد و یا جلوی آن را بگیرد، اما سلول های سرطانی به روش هایی جلوی نابودی خود توسط سیستم ایمنی را می گیرند. به عنوان مثال، سلول های سرطانی:

– تغییرات ژنتیکی دارند که باعث می شوند کمتر توسط سیستم ایمنی مشاهده شوند.

– پروتئین هایی را در سطح خود دارند که سلول های ایمنی را خاموش می کنند.

– سلول های سالم اطراف تومور را تغییر می دهند، در نتیجه، تداخلی را در نحوه واکنش سیستم ایمنی با سلول های سرطانی ایجاد خواهند کرد.

ایمونوتراپی کمک می کند تا سیستم ایمنی عملکرد بهتری در مقابله با سرطان داشته باشد.

انواع ایمونوتراپی

Immunotherapy


Immunotherapy

مهار کننده چک پوینت ایمنی

داروهایی هستند که سیستم ایمنی را مسدود می کنند. این چک پوینت ها، بخشی از سیستم ایمنی هستند و از شدید شدن واکنش های ایمنی پیشگیری می کنند. با انسداد این واکنش ها، داروها امکان قوی تر شدن واکنش های سلول ایمنی به سرطان را فراهم می کنند.

انتقال سلول های T

درمانی است که توانایی سلول های T در مقابله با سرطان تقویت می کند. در این درمان، سلول های ایمنی از روی تومور برداشته می شوند. آن هایی که در برابر سرطان فعال هستند، انتخاب و در آزمایشگاه تغییر داده می شوند تا بتوانند بهتر به سلول های سرطانی حمله کنند.

آنتی بادی‌های مونونوکلئال

پروتئین های سیستم ایمنی هستند که در آزمایشگاه به گونه ای طراحی می شوند که به سلول سرطانی مورد نظر متصل گردند. برخی آنتی بادی های مونونوکلئال، سلول های سرطانی را علامت گذاری می کنند، در نتیجه این سلول ها بهتر دیده می شوند و توسط سیستم ایمنی نابود خواهند شد.

واکسن درمانی

این روش، با تقویت واکنش های سیستم ایمنی به مقابله بهتر در برابر سرطان کمک می کند.

کدام سرطان ها با ایمونوتراپی درمان می شوند؟

داروهای ایمونوتراپی به درمان انواعی از سرطان ها کمک می کنند. با این حال، این روش درمانی هنوز به گستردگی جراحی، شیمی درمانی و یا رادیوتراپی استفاده نمی‌شود.

عوارض جانبی ایمونوتراپی

ایمونوتراپی می تواند منجر به بروز عوارضی شود که بیشتر آن ها زمانی ظاهر می شوند که سیستم ایمنی که برای فعالیت علیه سرطان تقویت شده است، به سلول‌ها و بافت‌های سالم خود بدن نیز حمله می‌کند.

ایمونوتراپی چگونه اعمال می شود؟

ایمونوتراپی به روش های مختلفی انجام می شود، از جمله:

– تزریق داخل وریدی، که مستقیما به داخل ورید تزریق می شود.

– دهانی، که به صورت قرص و یا کپسول خورده می‌شود.

– موضعی، که به صورت کرم بر روی پوست زده می شود. این نوع ایمونوتراپی می تواند در مراحل بسیار اولیه سرطان پوست مورد استفاده قرار بگیرد.

– داخل مثانه‌ای، که مستقیما وارد مثانه می شود.

ایمونوتراپی

ایمونوتراپی

ایمونوتراپی هر چند وقت یک بار باید انجام شود؟

مدت زمان درمان و تعداد دفعات ایمونوتراپی به عوامل زیر بستگی دارد:

– نوع سرطان و میزان پیشرفت آن

– نوع ایمونوتراپی که بیمار دریافت می کند

– واکنش بدن نسبت به درمان

ممکن است نیاز باشد درمان هر روز، هر هفته و یا هر ماه انجام شود. برخی انواع ایمونوتراپی باید به صورت سیکلی و دوره ای انجام شوند که این سیکل، شامل دوره استراحت است تا اجازه ترمیم و بهبودی به بدن داده شود و سلول های سالم جدید ساخته شوند.

چگونه می توان فهمید که ایمونوتراپی به خوبی عمل می کند؟

بیمار حتما باید به پزشک مراجعه کند. پزشک به معاینه فیزیکی می پردازد و تست های آزمایشگاهی مانند آزمایش خون و یا دیگر اسکن ها را تجویز می کند. تمامی این تست ها به تعیین اندازه تومور و هم چنین هر گونه تغییر در خون کمک می کنند.

Source: https://www.cancer.gov/about-cancer/treatment/types/immunotherapy

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]
برچسب ها:
مقالات مرتبط
درمان قطعی سرطان مثانه

درمان قطعی سرطان مثانه

تومور یا سرطان مثانه در واقع رشد غیرطبیعی سلولهای مثانه است.مثانه عضوی توخالی در پایین حفره لگن است و محل تجمع ادرار تولید شده از کلیه هاست

سرطان خون درمان دارد؟

سرطان خون درمان دارد؟

لوکمی، سرطان گلبول های سفید خون است که در مغز استخوان آغاز می شود. سرطان خون به دو روش گروه بندی می‌شود: نوع گلبول های...

همه چیز درباره ی شیمی درمانی

همه چیز درباره ی شیمی درمانی

بیماران سرطانی و همراهان آن ها اغلب با شنیدن نام شیمی درمانی نگران می شوند و از بهبود ناامید می گردند در حالی که شیمی...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس با نگین آزادی