مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

آندوسکوپی معده

آندوسکوپی معده، روشی است که پزشکان از آن به منظور بررسی قسمت فوقانی دستگاه گوارش (مری، معده و ابتدای روده کوچک) استفاده مي كنند. این تست با استفاده از آندوسکوپ، لوله ای انعطاف پذیر و باریک که در انتهای آن منبع نور و دوربین وجود دارد، انجام می ­شود. این لوله از راه دهان وارد حلق و در نهایت مری، معده و روده کوچک می ­شود.

آندوسکوپی مجاری گوارشی

آندوسکوپی مجاری گوارشی

دلایل انجام آندوسکوپی معده

دلایل متعددی برای انجام آندوسکوپی معده وجود دارد، از جمله:

وجود مشکل در قسمت فوقانی دستگاه گوارش

آندوسکوپی به بررسی مشكلات در مری، معده و ابتدای روده کوچک می ­پردازد. معمولا زمانی انجام مي شود كه بیمار با علائمی مانند مشکلات بلع، سوزش معده، احساس سیری زودرس، سرفه خونی یا استفراغ خونی به پزشک مراجعه می­ کند،. همچنین اگر در عکس­برداری یا سی­تی اسکن دستگاه گوارش، نكته اي غیرعادی نشان داده شود، آندوسکوپی جهت بررسي دقيق تر باید انجام گردد. همچنين حين انجام آندوسكوپي ، نمونه گيري يا بيوپسي از نقاط مشكوك نيز انجام مي شود

آندوسکوپی معده همچنین می ­تواند به صورت اولتراسوند آندوسکوپی انجام شود تا امکان بررسی دیواره دستگاه دستگاه گوارش، گره­ های لنفاوی اطراف و سایر ارگان­های خارجی مجاور دستگاه گوارش را فراهم نماید. به عنوان مثال، اگر توموری در دیواره مری یا معده وجود داشته باشد، اولتراسوند می­ تواند نشان دهد که تومور چقدر داخل دیواره رشد کرده و آیا به گره­ های لنفاوی مجاور رسیده است یا خیر. جهت انجام اولتراسوند آندوسکوپی، آندوسکوپ با پروب اولتراسوند وارد دستگاه گوارش شده و با چرخش به جهات مختلف به بررسی دیواره دستگاه گوارش، گره ­های لنفاوی مجاور و دیگر ساختارها می ­پردازد. در صورت مشاهده مورد مشکوک مانند بزرگ شدن گره­ های لنفاوی، نمونه­ برداری با استفاده از سوزنی که از طریق آندوسکوپ وارد می شود، صورت خواهد گرفت.

بررسي ناحیه مشکوک به سرطان

آندوسکوپی معده می­ تواند به منظور انجام نمونه­ برداری از مری، معده و یا روده کوچک انجام شود. این کار با استفاده از پنس نمونه­ برداری کوچکی، انجام می­ گردد. سپس، نمونه ها در آزمایشگاه مورد بررسی قرار خواهند گرفت.

برخي مشکلات گوارشی با اندسكوپي قابل درمان اند

آندوسکوپی معده به منظور درمان انسداد در مسیر دستگاه گوارش و یا دیگر انواع مشکلات گوارشی مورد استفاده قرار می­ گیرد. به عنوان مثال، لیزر کوچکی در قسمت انتهای آندوسکوپ قرار می ­گیرد تا قسمتی از تومور که منجر به انسداد مسیر دستگاه گوارش شده است را سوزانده و از بین ببرد.

مشکلات گوارشی

آمادگی های قبل از انجام آندوسکوپی معده

قبل از انجام آندوسکوپی، داروهای مصرفی خود مانند ویتامین­ها، مکمل­ ها، داروهای گیاهی و هم چنین سابقه وجود هر گونه حساسیت دارویی را به اطلاع پزشک خود برسانید. ممکن است لازم باشد مصرف داروهای رقیق کننده خون از جمله آسپرین و یا سایر داروها را از چند روز قبل از آندوسکوپی، قطع کنید.

از چند ساعت قبل از انجام آندوسکوپی، باید از خوردن و آشامیدن مواد غذایی خودداری کنید. از آن جایی که آندوسکوپی با بیهوشی انجام می شود، بیمار کمی بعد از تست احساس خواب آلودگی دارد و بهتر است فردی از اعضای خانواده همراه بیمار باشد و بیمار از رانندگی تا منزل خودداری نماید.

مراحل انجام آندوسکوپی

آندوسکوپی معده معمولا به صورت سرپایی انجام می شود و نیازی به بستری شدن در بیمارستان ندارد.

جهت انجام آندوسکوپی، بیمار به پهلو و یا پشت روی تخت معاینه دراز می­ کشد. دهان و حلق با اسپری بی حس می ­شوند. ممکن است آندوسکوپی با بی­ حسی وریدی یا بی هوشی انجام شود تا بیمار احساس آرامش بیشتری داشته باشد. سپس لوله آندوسکوپ از راه دهان وارد می­ شود، این لوله هیچ تاثیری بر روی تنفس بیمار نخواهد داشت. در حین آندوسکوپی داخل معده هوا زده می­ شود تا معده بهتر دیده شود. آندوسکوپی در حدود پانزده تا سی دقیقه طول می­ کشد.

مراحل انجام اندوسکوپی

مراقبت های بعد از آندوسکوپی

بعد از انجام آندوسکوپی ، بیمار تحت نظر پزشک قرار می­گیرد تا از عدم بروز عوارض اطمینان حاصل گردد.

پس از آندوسکوپی ممکن است به دلیل وارد شدن هوا به داخل معده، بیمار احساس نفخ یا درد شکم داشته باشد که ظرف مدت کوتاهی برطرف خواهد شد. پس ازآندوسکوپی ممکن است دهان و حلق تا دو ساعت بی­حس باشد که پس از رفع بی­حسی بیمار اجازه خوردن و آشامیدن خواهد داشت. همچنین بعد از رفع بی­حسی، بیمارممکن است تا 24 ساعت درد گلو، سرفه یا گرفتگی صدا داشته باشد. پس از انجام آندوسکوپی تا رفع اثر خواب آلودگی داروهای بیهوشی، بیمار باید از رانندگی پرهیز کند و توسط همراه خود به منزل برده شود. در صورت انجام نمونه­ برداری، جواب آن چند روز بعد آماده خواهد شد و جواب نمونه­ برداری توسط پزشک شما رویت و تصمیم گیری می­شود.

عوارض احتمالی آندوسکوپی معده

آندوسکوپی معده روشی ایمن است، اما با این حال می­تواند با عوارض احتمالی زیرهمراه باشد:

  • خونریزی از ناحیه­ای که نمونه گرفته شده
  • ایجاد سوراخ در لایه مخاطی دستگاه گوارش
  • حساسیت به داروهای بیهوشی

خونریزی اغلب جزئی بوده و خود به خود برطرف خواهد شد. ایجاد سوراخ عارضه ای بسیار نادر است و در صورت بروز توسط جراح ترمیم خواهد شد. قبل از ترخیص به بیمار توضیحات کامل در خصوص عوارض نیازمند مراجعه به پزشک، داده خواهد شد.

مرکز جامع سلامت نگین آزادی

مرکز جامع سلامت نگین آزادی

واحدهای درمانی – تشخیصی سرطان و کلینیک های تخصصی مرکز جامع سلامت با هدف ارائه ی برترین خدمات به بیماران ضمن بهره گیری از گروه های پزشکی و پیراپزشکی در کنار استفاده از فناوری های روز دنیا، کلیه الزامات ملی و بین الملی در ارائه خدمات درمانی را ارائه نموده است. این مرکز رضایت و آرامش بیماران و مراجعین را سرلوحه کار خود قرار داده است.
برچسب ها:
مقالات مرتبط

درمان راديوتراپي SRS

تصوير فوق مربوط به بيمار 64 ساله با كانسر اوليه ريه و متاستاز مغزي ميباشد كه تحت درمان SRS مغز قرار گرفتهاست. توده هاي...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *