مركز جامع سلامت نگين آزادى / سرطان / آندوسکوپی، توصیه های قبل و بعد از آن
مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه

آندوسکوپی، توصیه های قبل و بعد از آن

آندوسکوپی روشی است که پزشک به وسیله آن به بررسی مری، معده و ابتدای روده باریک می پردازد. لازم است که حتما معده شما از مواد غذایی خالی باشد تا تمام قسمت های آن به خوبی قابل رویت باشد. برای آمادگی آندوسکوپی فقط کافیست مدتی قبل از زمان آندوسکوپی از خوردن و نوشیدن خودداری نمایید.

آمادگی آندوسکوپی

جهت آمادگی قبل از انجام آندوسکوپی رعایت موارد زیر الزامیست:

 1. در صورتی که قرار است شما بعدازظهر تحت آندوسکوپی قرار بگیرید. پس از صرف صبحانه سبک، تا زمان انجام آندوسکوپی از مصرف غذای جامد خودداری نمایید. از ۸ ساعت قبل آندوسکوپی مصرف مواد غذایی جامد ممنوع است.
 2. تا ۴ ساعت قبل از آندوسکوپی مصرف آب، آب قند و چایی شیرین بلامانع است.
 3. از ۴ ساعت قبل تا زمان انجام آندوسکوپی کاملا ناشتا باشید.
  • آندوسکوپی

   آندوسکوپی

در صورتی که به بیماری خاصی مبتلا هستید، لازم است قبل از انجام آندوسکوپی موارد زیر را مد نظر داشته باشید:

 1. در صورتی که قرص های آسپرین، اسویکس، پلاویکس، وارفارین و آمپولهای هپارین یا آنوکساپارین و یا سایر داروهای ضد انعقاد خون را مصرف می کنید حتما در زمان اخذ وقت، اطلاع دهید تا همکاران ما راهنماییهای لازم را انجام دهند. ممکن است لازم باشد چند روز قبل از انجام آندوسکوپی این داروها را تحت نظر پزشک قطع یا جایگزین نمایید.
 2. در صورتی که مبتلا به بیماریهای فشارخون، قند خون (دیابت)، هرگونه بیماری قلبی، بیماری دریچه قلب، عمل جراحی تعویض یا ترمیم دریچه قلب و تنگی نفس هستید در زمان اخذ وقت، اطلاع دهید تا همکاران ما شما را جهت تمهیدات لازم راهنمایی کنند.
 3. در صورتی که به اختلالات انعقادی خون یا مشکلات کارکردی یا کاهش پلاکت خون مبتلا هستید حتما در زمان اخذ وقت اطلاع دهید.
 4. بیماران قلبی نیازمند دریافت تاییدیه پزشک قلب جهت انجام آندوسکوپی و بیهوشی می باشند.
 5. در روز انجام آندوسکوپی داروهای قلبی و فشارخون خود را طبق دستور پزشک معالج قلب مصرف نمایید.
 6. با توجه به ناشتا بودن در روز انجام آندوسکوپی، انسولین و داروهای ضد قند خون با هماهنگی پزشک غدد، مصرف نشود.

تذکرات مهم در روز انجام آندوسکوپی

 • در روز انجام آندوسکوپی حتما یک نفر همراه داشته باشید. بهتر است مدارک پزشکی قبلی اعم از آزمایش، عکس، سونوگرافی و… را در هنگام مراجعه به همراه داشته باشید.
 • در نظر داشته باشید که آندوسکوپ ها قبل و بعد از استفاده کاملا ضدعفونی و تمیز می شوند پس امکان انتقال بیماری از طریق آندوسکوپ وجود ندارد.
 • در صورتی که باردار هستید، اطلاع دهید.
 • در صورتی که سابقه شکستگی بینی یا پولیپ بینی دارید، به پرستار آندوسکوپی اطلاع دهید.
 • اگر سابقه عمل جراحی شکم، روده و یا معده دارید به پزشک اطلاع دهید.
 • در صورت حساسیت به هر نوع دارویی، پزشک را در جریان قرار دهید تا در زمان انجام آندوسکوپی و بیهوشی، مشکل خاصی برای شما به وجود نیاید.
 • از به همراه آوردن اشیا قیمتی، طلا، وسایل زینتی و فلزی خودداری کنید. وسایل فلزی حین آندوسکوپی، در استفاده از برخی دستگاه ها مثل کوتر تداخل ایجاد می کنند.
 • بهتر است خانم ها در زمان انجام آندوسکوپی لاک ناخن و رژ لب نداشته باشند.
 • لطفا در نظر داشته باشید که قبل از انجام آندوسکوپی لازم است دندان مصنوعی یا لنز چشمی درآورده شود.

نکات مهم بعد از انجام آندوسکوپی

 1. برای انجام آندوسکوپی، برطرف شدن اثر داروهای بیهوشی، معاینه مجدد شما پس از آندوسکوپی توسط پزشک، بین حداقل ۱ تا ۳ ساعت زمان لازم است، لطفا وقت خود را تنظیم نمایید. بسته به شرایط بیمار گاهی لازم است بیمار ساعتی بعد از انجام آندوسکوپی در همان محل تحت نظر قرار گیرد.
 2. بعد از انجام آندوسکوپی و رفع اثر داروهای بیهوشی زمانی که قادر به قورت دادن آب دهان به طور کامل بودید، می توانید مصرف مایعات و در ادامه آن رژیم غذایی معمولی را استفاده کنید. بعد از انجام آندوسکوپی، در صورت مصرف دارو از قبل میتوانید طبق روال قبلی داروهای خود را مصرف نمائید.
 3. بلافاصله بعد از انجام آندوسکوپی ممکن است گلودرد خفیف داشته باشید که با مصرف مایعات گرم و غرغره آب نمک در منزل سریعا بهبود خواهد یافت. گاها در منزل نیز ممکن است علائمی مثل نفخ و گاز داشته باشید که نگران کننده نیست و به مرور بهبود می یابد. اگر به ندرت دچار درد بیش از حد، تهوع و استفراغ، خونریزی، استفراغ خونی، نبض تند، تاری دید، تب یا بیقراری شدید سریعا به پزشک خود اطلاع دهید.
 4. بعد از انجام آندوسکوپی رانندگی ممنوع است. لازم است همراه داشته باشید تا شما را به منزل برساند.
 5. توصیه می شود تا ۱۲ ساعت بعد از انجام آندوسکوپی از فعالیتهایی که نیازمند تمرکز حواس است، خودداری نمایید. در صورت عدم تمایل به حضور حتما از دو روز قبل اطلاع دهید تا در صورت امکان سایر بیماران جایگزین گردند.
مرکز جامع سلامت نگین آزادی

مرکز جامع سلامت نگین آزادی

واحدهای درمانی – تشخیصی سرطان و کلینیک های تخصصی مرکز جامع سلامت با هدف ارائه ی برترین خدمات به بیماران ضمن بهره گیری از گروه های پزشکی و پیراپزشکی در کنار استفاده از فناوری های روز دنیا، کلیه الزامات ملی و بین الملی در ارائه خدمات درمانی را ارائه نموده است. این مرکز رضایت و آرامش بیماران و مراجعین را سرلوحه کار خود قرار داده است.
برچسب ها:
مقالات مرتبط
سرطان پروستات

سرطان پروستات

پروستات چیست؟ پروستات، غده کوچک و در اندازه گردو است که در قاعده مثانه در مردان واقع شده است. پروستات، دارای دو لوب...

درمان قطعی سرطان مثانه

درمان قطعی سرطان مثانه

تومور یا سرطان مثانه در واقع رشد غیرطبیعی سلولهای مثانه است.مثانه عضوی توخالی در پایین حفره لگن است و محل تجمع ادرار تولید شده از کلیه هاست

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *