مركز جامع سلامت نگين آزادى / سرطان / کولونوسکوپی و رکتوسکوپی؛ توصیه های قبل و بعد از آن!
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

کولونوسکوپی و رکتوسکوپی؛ توصیه های قبل و بعد از آن!

کولونوسکوپی روشی است که پزشک به وسیله آن به بررسی روده بزرگ می پردازد و تمام قسمت های روده بزرگ توسط کولونوسکوپ دیده شده و از نواحی که لازم باشد نمونه برداری انجام می شود. با این روش پولیپ ها، سرطان ها، زخم ها و سایر بیماری های روده بزرگ تشخیص داده می شوند.

کولونوسکوپی در کلینیک گوارش نگین آزادی

کولونوسکوپی در کلینیک گوارش نگین آزادی


برای دیدن بهتر روده بزرگ لازم است روده از مدفوع خالی و پاک شده باشد لذا قبل از انجام کولونوسکوپی از داروها و روش هایی برای تخلیه روده استفاده می شود.

 

توصیه های لازم قبل از کولونوسکوپی و رکتوسکوپی

 

رژیم غذایی لازم پیش از کولونوسکوپی

 • از یک هفته قبل از انجام آندوسکوپی از خوردن انار و انگور خودداری بفرمایید.
 • صبحانه روز قبل از انجام کولونوسکوپی: بیماران می توانند یک صبحانه سبک شامل چای، آبمیوه فاقد قطعات میوه (بدون پالپ میوه)، تخم مرغ و نان میل نمایند. از خوردن سایر غذاهای جامد پرهیز کنید.
 • مابقی ساعات روز قبل از انجام کولونوسکوپی (شامل ناهار و شام) تا ساعت 12 شب:هر نوع مايعات صاف شده مانند آب، چاي، آبميوه، نوشابه­ هاي سفيد رنگ (مثل اسپيرايت و سون آپ)، ژله، آب قند، آب کمپـوت، آب عسل، بستني ايتاليايي، سوپ صاف شده آب گوشت یا آب مرغ و بدون سبزيجات (سوپ صاف شده عبور داده شده از صافی بدون گوشت يا تفاله)، را مي توانید هر يك ساعت يك ليوان مصرف نمایید. از مصرف آبمیوه‌های حاوی ذرات میوه، کمپوت و غذاهای جامد مانند (نان، برنج، سیب‌زمینی، گوشت و آش) جداً پرهیز نمائید.
 • شير، دوغ، لبنیات، آب هویج و مايعات داراي رنگ قرمز نبايد مصرف شوند. از مصرف حتی شربت و یا ژله قرمز رنگ خودداری کنید چرا که در زمان انجام کولونوسکوپی با خون اشتباه گرفته می­ شود و دقت کولونوسکوپی را پایین می آورد.

داروهای آمادگی روده ها

 • از صبح روز قبل از مراجعه تا 12 شب 4 بسته پودر (هر بسته پیدرولاکس را در 4 لیوان آب حل نموده و هر سی دقیقه یک لیوان) میل نمایید. ساعت 8 صبح روز مراجعه دو عدد پودر آمادگی هر کدام داخل یک لیتر آب (4 لیوان بزرگ) ریخته شده و تا 12 ظهر هر نیم ساعت یک لیوان نوشیده شود تا مدفوع سفید رنگ گردد.
 • روز قبل از مراجعه ساعت 12 ظهر، 4 عصر و 8 شب یک عدد «قرص بیزاکودیل» استفاده کنید و همچنین صبح روز کولونوسکوپی نیز یک عدد قرص بیزاکودیل میل شود.
 • دو عدد قرص دایمیتیکون شب قبل از انجام کولونوسکوپی و دو عدد قرص دایمیتیکون صبح روز کولونوسکوپی میل کنید.
 • در صورت تهوع یک عدد قرص متوکلوپرامید میل شود.
 • در صورت تحریک پوست ناحیه مقعد از پماد آ+د استفاده نمایید.
 • از ساعت 12 ظهر به بعد روز انجام کولونوسکوپی ناشتا باشید.
 • توجه داشته باشید که داروهای مصرفی در روز قبل از کولونوسکوپی ممکن است عوارضی چون شکم درد، نفخ شکم، احساس پری، تهوع و عدم تعادل در میزان سدیم و پتاسیم خون داشته باشد و این عوارض برای افراد سالمند بیشتر است.

فعالیت بدنی لازم قبل از انجام کولونوسکوپی

 • برای افزایش فعالیت روده ­ها خصوصا در صورت یبوست مزمن، از یک هفته قبل از کولونوسکوپی در طول روز یک تا دو ساعت پیاده روی کنید. در بیماران مسن یا عدم توانایی برای پیاده روی، سایر دستورات این دستورالعمل کفایت می کند.
 • فراموش نکنید تمام فعالیت ­های روز قبل از کولونوسکوپی با هدف تخلیه و پاک شدن کامل روده ها در حین انجام کولونوسکوپی است. این اعمال به این دلیل پر اهمیت هستند که در صورت پاک نشدن روده ها امکان بررسی و تشخیص درست برای متخصص حین انجام کولونوسکوپی وجود نخواهد داشت و کولونوسکوپی شما بی ثمر خواهد بود.

 

کولونوسکوپی در نگین آزادی

کلینیک گوارش نگین آزادی

 

صبح روز انجام کولونوسکوپی چه باید کرد؟

 1. لازم است در روز انجام کولونوسکوپی همراه داشته باشید پس از قبل با یکی از اطرافیان هماهنگی های لازم را جهت همراهی در حین کولونوسکوپی انجام دهید. آوردن همراه الزامی است و از پذیرش بیمار بدون همراه معذوریم.
 2. در صورت عدم مراجعه حتما روز قبل به واحد اندوسکوپی اطلاع دهید تا زمان دیگری برای شما در نظر گرفته شود.
 3. یک دست لباس اضافه با خود به جلسه کولونوسکوپی ببرید.
 4. نظافت فردی را رعایت کنید. لازم است شب قبل از انجام کولونوسکوپی دوش گرفته باشید. ناحیه مقعد را کامل شیو نمایید.
 5. از همراه داشتن اشیاء گران قیمت، زیورآلات، ساعت و دندان مصنوعی خودداری نمائید.
 6. داروهای مصرفی قبلی بیمار شامل (داروهای قلبی، فشارخون و دیابت) با نظر پزشک معالج در ساعت 6 صبح مصرف شود. در مورد میزان داروی مصرفی و تغییرات مورد نیاز حتماً باید پزشک معالج خود مشورت کنید. در بیماران دیابتی تحت درمان با انسولین، در مورد نحوه مصرف انسولین با پزشک معالج خود هماهنگ بفرمایید.
 7. اگر در حال مصرف داروهای ضد انعقاد خون هستید (آسپرین، وارفارین، پلاویکس،…) حتما پزشک را پیش از انجام کولونوسکوپی در جریان قرار دهید و با نظر پزشک پیش از انجام کولونوسکوپی بسته به نوع دارو ممکن است لازم باشد داروها را از چند روز قبل قطع کنید.
 8. افرادی که دریچه مصنوعی قلب دارند قبل از انجام کولونوسکوپی با نظر پزشک معالج خود آنتی ­بیوتیک مصرف کنند.
 9. در موارد ذیل، داشتن مشاور قلب و دریافت تاییدیه جهت بیهوشی از پزشک قلب الزامی می باشد:
 1. افراد دیابتی یا مبتلا به فشار خون بالا تر از 50 سال
 2. افراد مبتلا به بیماری‌های قلبی عروقی در هر سنی (سکته قلبی،  نارسایی قلب، استنت و مشکل دریچه‌ای به جز افتادگی دریچه میترال)
 3. تمامی افراد بالای 70 سال

اقدامات پس از انجام کولونوسکوپی

 • اثر داروها ممکن است تا کمی پس از کولونوسکوپی باقی بماند پس تا زمان بدست آوردن هوشیاری کامل روی تخت بمانید . حدود یک ساعت طول می کشد تا بهبودی از آرام­بخش شروع شود.
 • پس از انجام کولونوسکوپی رانندگی نکنید، در صورت انجام کولونوسکوپی با بیهوشی رانندگی تا یک روز ممنوع می باشد، شما به کسی احتیاج دارید تا شما را به خانه ببرد زیرا ممکن است یک روز طول بکشد تا اثرات کامل آرام بخش از بین برود.
 • احتمال دارد پس از انجام کولونوسکوپی اندکی درد شکم داشته باشید چرا که در حین کولونوسکوپی ناگزیر مقداری هوا وارد روده تان خواهد شد. نگران نباشید و اندکی قدم بزنید تا رفع شود. پیاده روی به رفع هر گونه ناراحتی کمک می­ کند.
 • شما می ­توانید پس از انجام کولونوسکوپی رژیم غذایی قبلی خود را از سر بگیرید.
 • ممکن است با اولین دفع روده بعد از کولونوسکوپی متوجه مقدار کمی خون شوید. که معمولاً دلیلی برای نگرانی وجود ندارد.
 • اگر همچنان دفع خون یا درد مداوم شکم یا تب داشتید با پزشک خود مشورت کنید. این حالت ممکن است بلافاصله یا در چند روز اول پس از عمل رخ دهد، اگرچه بعید به نظر می رسد، اما ممکن است تا یک یا دو هفته بعد نیز رخ دهد.

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]
برچسب ها:
مقالات مرتبط
سرطان پروستات

سرطان پروستات

پروستات چیست؟ پروستات، غده کوچک و در اندازه گردو است که در قاعده مثانه در مردان واقع شده است. پروستات، دارای دو لوب...

درمان قطعی سرطان مثانه

درمان قطعی سرطان مثانه

تومور یا سرطان مثانه در واقع رشد غیرطبیعی سلولهای مثانه است.مثانه عضوی توخالی در پایین حفره لگن است و محل تجمع ادرار تولید شده از کلیه هاست

آندوسکوپی معده

آندوسکوپی معده

آندوسکوپی یک روش تصویربرداری تشخیصی از اندام های داخل بدن است. در این روش لوله باریک و انعطاف‌پذیری به نام آندوسکوپ از راه دهان وارد مری و معده …

آندوسکوپی، توصیه های قبل و بعد از آن

آندوسکوپی، توصیه های قبل و بعد از آن

آندوسکوپی روشی است که پزشک به وسیله آن به بررسی مری، معده و ابتدای روده باریک میپردازد. لازم است که حتما معده شما از
مواد غذایی خالی باشد تا تمام قسمتهای آن به خوبی قابل رویت باشد

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس با نگین آزادی