مركز جامع سلامت نگين آزادى / سرطان / سرطان سینه از تشخیص تا درمان
مدت زمان مطالعه ۹ دقیقه

سرطان سینه از تشخیص تا درمان

سرطان سینه چگونه تشخیص داده می شود؟ بهترین روش درمان سرطان سینه چیست؟ آیا سرطان پستان قابل درمان است؟ سرطان سینه بدخیم کشنده است؟ در این مقاله به بررسی کامل روش های تشخیص و درمان سرطان سینه می پردازیم.

آگاهی از سرطان سینه

تشخیص و درمان سرطان سینه

تشخیص سرطان سینه (پستان)

پزشکان از تست های مختلفی برای تشخیص سرطان کمک می گیرند. بعضی از آزمایش‌ها نشان می دهند که آیا سرطان به دیگر قسمت های بدن پخش شده است یا خیر (که به آن متاستاز می‌گویند). همچنین پزشکان از بعضی از آزمایش‌ها، برای تعیین بهترین درمان بهره می‌برند.

در بیشتر سرطان ها، بیوپسی (نمونه‌ برداری) تنها راه قطعی است که نشان می دهد کدام نواحی بدن درگیر شده اند. در بیوپسی، پزشک نمونه کوچکی از بافت بر می‌دارد و آن را جهت بررسی به آزمایشگاه ارسال می‌کند. اگر امکان انجام بیوپسی وجود نداشته باشد، از دیگر تست ها برای تشخیص کمک گرفته خواهد شد.

پزشک جهت انتخاب آزمایش تشخیصی عوامل زیر را در نظر می‌گیرد:

 • نوع سرطان
 • علائم و نشانه ها
 • سن و سلامت عمومی بیمار
 • نتایج دیگر تست های پزشکی

تست های تشخیصی معمولا زمانی درخواست می شوند که توده ای مشکوک در سینه و در تست های غربالگری مانند ماموگرافی و یا معاینات فردی تشخیص داده شده باشد. به ندرت پیش می آید که خانمی متوجه قرمزی و تورم سینه و یا توده زیر بازوهای خود شود.

در ادامه با ما همراه باشید، تا به بررسی روش های تشخیص سرطان سینه بپردازیم.

تومور سرطان سینه

تومر سرطان سینه

تست های تصویربرداری سرطان سینه

تست های تصویربرداری، تصاویری از نواحی داخلی بدن را در اختیار پزشک قرار می دهند. از جمله تست های تصویربرداری در سرطان پستان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ماموگرافی تشخیصی: تست ماموگرافی تشخیصی مشابه تست ماموگرافی غربالگری است، با این تفاوت که تصاویر بیشتری از سینه گرفته می‌شود. این تست معمولا زمانی درخواست می شود که بیمار با نشانه‌هایی از قبیل وجود توده و یا ترشح از نوک سینه به پزشک مراجعه می کند. همچنین از این تست بعد از رویت یافته‌های مشکوک در ماموگرافی غربالگری هم بهره برده می‌شود.
 • اولتراسوند: اولتراسوند، از امواج صوتی برای ایجاد تصاویری از بافت پستان استفاده می‌کند. اولتراسوند، می تواند به تمایز میان توده جامد (سرطان) و توده مملوء از مایع (کیست) کمک کند. کیست ها اغلب سرطانی نیستند.
 • MRI : در MRI از فیلدهای مغناطیسی، و نه اشعه ایکس، برای تولید تصاویری از بدن استفاده می‌شود. . یک ماده رنگی خاص (به نام ماده کنتراست) قبل از تست به بیمار تزریق می شود تا وضوح تصاویر به دست آمده بیشتر باشد. ممکن است MRI بعد از تشخیص سرطان انجام شود تا مشخص شود که سرطان تا چه حد پیشرفت داشته است. در خانم هایی که احتمال ابتلای آن ها به سرطان سینه بالا است و یا سابقه خانوادگی ابتلا به این سرطان را دارند، می‌توان ازMRI در کنار ماموگرافی برای غربالگری سرطان پستان استفاده کرد. همچنین در مواردی که درمان دارویی پیش از جراحی داده می‌شود، ممکن است از MRI استفاده شود. نهایتا، ممکن است از MRI برای پایش بعد از تشخیص و درمان سرطان پستان استفاده شود.

بیوپسی

بیوپسی (نمونه برداری)، شامل برداشت بخش کوچکی از بافت، جهت بررسی زیر میکروسکوپ است. دیگر تست ها می توانند به تشخیص وجود سرطان کمک کنند، اما بیوپسی تشخیص قطعی را به همراه خواهد داشت. انواع مختلف بیوپسی به صورت زیر است:

 • بیوپسی آسپیراسیون با سوزن ظریف (FNA): که نمونه کوچکی از سلول ها با استفاده از سوزن ظریفی گرفته می شود.
 • بیوپسی با سوزن هسته ای (سوزن Core): در این روش، نمونه بافت بزرگ‌تری با استفاده از سوزن پهن‌تری برداشته می شود. برای فهمیدن اینکه آیا یک یافته در معاینه بالینی یا تصویربرداری سرطان مهاجم است یا نه، و همچنین برای فهمیدن وضعیت گیرنده‌های هورمونی سطح سلول این روش معمولا ارجح است. در این روش از بی‌حسی موضعی استفاده می‌شود.
 • بیوپسی به روش جراحی: این نوع بیوپسی بزرگترین میزان بافت را بر می دارد. از آن جایی که بهتر است جراحی بعد از تشخیص قطعی سرطان انجام شود، معمولا بیوپسی به روش جراحی به منظور تشخیص سرطان سینه توصیه نمی‌شود و اغلب از بیوپسی هسته‌ای برای تشخیص استفاده می‌شود.
 • بیوپسی با هدایت تصویر: در این تست، سوزن با استفاده از تکنیک تصویربرداری مانند ماموگرافی، اولتراسوند و یا MRI به محل توده هدایت می شود.
 • بیوپسی گره لنفاوی پیشاهنگ (Sentinel): وقتی سرطان از طریق سیستم لنفاوی پخش می‌شود، اولین گره لنفاوی که سرطان به آن می‌رسد، گره لنفاوی پیشاهنگ نامیده می‌شود. در سرطان پستان، این گره ها معمولا در زیر بغل (اگزیلا) قرار دارند. بیوپسی گره لنفاوی پیشاهنگ روشی برای پیدا کردن سرطان در گره‌های لنفاوی نزدیک پستان است.

آنالیز نمونه بیوپسی

آنالیز نمونه برداشته شده در بیوپسی، مشخصاتی را در اختیار پزشک قرار می دهد که به تعیین گزینه های درمانی کمک می‌کند.

 • مشخصات تومور: بررسی تومور زیر میکروسکوپ، تهاجمی یا غیر تهاجمی بودن سرطان سینه و نوع بافت‌شناسی آن را مشخص می کند و نشان می دهد که آیا سرطان گره‌های لنفاوی را درگیر کرده است یا خیر. حاشیه های تومور(Margins) نیز مورد بررسی قرار خواهد گرفت و فاصله تومور تا لبه بافتی که برداشته شد اندازه گیری می‌شود.
 • گیرنده های استروژنی و پروژسترونی: اندازه‌گیری این دو گیرنده میزان احتمال بازگشت سرطان و بهترین نوع درمان را تعیین می کنند. در کل، هورمون درمانی، احتمال بازگشت سرطان سینه با گیرنده مثبت استروژنی و پروژسترونی را کم می کند.
 • HER2 (گیرنده انسانی فاکتور رشد اپیدرمی 2): وضعیت HER2 تومور، به تعیین میزان اثر داروهای ضد HER2در درمان آن کمک می‌کند. این آزمایش تنها روی سرطان‌های تهاجمی انجام می‌شود. به علاوه، اگر سرطان به دیگر نواحی پخش شده باشد و یا بعد از درمان، مجدداً برگشته باشد، نیاز است این تست بر روی تومور جدید یا نواحی متاستاز ، تکرار شود.

آزمایش HER2 معمولا واضحاً مثبت یا منفی است، اما گاهی ممکن است اینگونه نباشد، و در این حالت نیاز است آزمایش اضافه‌ای برای تعیین آن انجام شود.

 • درجه (Grade): درجه تومور نیز در بیوپسی مشخص می شود. منظور از درجه سرطان این است که: سلول ها تا چه حد نسبت به حالت سالم خود تغییر شکل داشته اند و این که در ظاهر سرعت رشد آن‌ها چقدر است.

نتایج به دست آمده از تست های تشخیصی، به تعیین روند درمان کمک خواهند کرد.

درمان سرطان سینه

در این بخش از مقاله به بررسی روش های استاندارد درمان سینه در مراحل اولیه و پیشرفته موضعی ‌می‌پردازیم. طرح درمان با توجه به اطلاعات به دست آمده از سوابق پزشکی بیمار و هم چنین نوع سرطان در نظر گرفته می شود.

بیولوژی و رفتار سرطان، بر روی طرح درمان تاثیر می گذارد. برخی تومورها، اندازه کوچک اما رشد سریعی دارند، در حالی که برخی دیگر تومورها بزرگ هستند و به آهستگی رشد می کنند. گزینه ها و توصیه‌های درمانی در افراد مختلف متفاوت است و بسته به عوامل متعددی از جمله موارد زیر دارد:

 • نوع تومور، شامل وضعیت گیرنده هورمونی
 • مرحله تومور
 • سن، سلامت عمومی، وضعیت یائسگی و ترجیح بیمار
 • وجود جهش‌های شناخته شده در ژن‌های سرطان ارثی پستان، مانند BRCA1 و BRCA2

اگر سرطان در مراحل اولیه باشد، برداشت تومور از سوی پزشک توصیه خواهد شد. جهت اطمینان از برداشته شدن کامل تومور، نواحی کوچکی از بافت های سالم اطراف تومور نیز برداشته خواهند شد، که به آن حاشیه یا مارژین می‌گوییم.

درمان سرطان سینه

روش های مختلف درمان سرطان سینه

در سرطان های بزرگ تر و یا سرطان هایی که روند رشد و پیشرفت سریعی دارند، ممکن است شیمی درمانی و یا هورمون درمانی قبل از جراحی توصیه شود. این کار می تواند مزایایی را به همراه داشته باشد، از جمله:

 • تسهیل جراحی به دلیل کوچک تر شدن تومور
 • آگاهی از تاثیر درمانی خاص روی سرطان
 • درمان سریع تر در صورت وجود بیماری دوردست

بعد از جراحی در سرطان پستانی که در مراحل اولیه است، مرحله بعد پیشگیری از بازگشت مجدد و از بین بردن باقی مانده سلول ها در بدن می باشد. این سلول ها در تست ها تشخیص داده نمی شوند، اما به مرور زمان رشد می کنند و مسئول بازگشت مجدد سرطان هستند.

درمان بعد از جراحی که با عنوان «درمان ادجوانت» شناخته می شود، شامل رادیوتراپی، شیمی درمانی و یا هورمون درمانی می باشد. نیاز به درمان ادجوانت به احتمال باقی ماندن سلول سرطانی در پستان یا بدن و احتمال پاسخ به هر درمان بستگی دارد. اگرچه درمان ادجوانت خطر عود را کاهش می‌دهد، اما آن را به صفر نمی‌رساند.

 • جراحی

در جراحی تومور و برخی بافت های سالم اطراف برداشته می شود و هم چنین گره های لنفاوی زیر بغلنیز بررسی می شود. در کل، هر چه اندازه تومور کوچک تر باشد، گزینه‌های جراحی بیشتری وجود خواهد داشت. انواع روش های جراحی عبارتند از:

–           جراحی حفظ پستان (لامپکتومی یا BCS). به معنای برداشت تومور و هم چنین بخشی از بافت های سالم اطراف تومور و در عین حال باقی گذاشتن اکثر بافت پستان است. در سرطان تهاجمی رادیوتراپی بعد از جراحی انجام خواهد شد، مخصوصا اگر بیمار جوان باشد، گیرنده‌های هورمونی تومور منفی بوده یا اندازه تومور بزرگ باشد. –         ماستکتومی. این روش جراحی، شامل برداشت کل بافت سینه می باشد. انواع مختلفی ماستکتومی وجود دارد. گاهی ممکن است پوست سینه و یا نوک سینه حفظ شود.

جراحی بازسازی سینه

خانم هایی که تحت جراحی ماستکتومی و یا لامپکتومی قرار می گیرند، می‌توانند بازسازی پستان را در نظر بگیرند. در این روش جراحی، پستان با استفاده از بافت گرفته شده از دیگر نواحی بدن و یا پروتز بازسازی می‌شود. بازسازی می تواند همزمان با ماستکتومی و یا بعد از آن انجام شود.

در خانم هایی که تحت لامپکتومی قرار می گیرند، بازسازی نیز می تواند به طور همزمان انجام شود تا به بهبود زیبایی ظاهری سینه ها کمک شود.

جراحی بازسازی سینه به دو صورت انجام می شود:

–           پروتز. امکان استفاده از پروتزهای سالینی (مملو از آب نمک استریل) و سیلیکونی (مملو از ژل سیلیکون) وجود دارد. قبل از قرارگیری پروتز، ممکن است از متسع کننده‌ای به طور موقت استفاده شود تا فضای مناسب اندازه پروتز فراهم گردد.

–           فلپ پوستی. در این تکنیک، از عضلات و یا بافت های دیگر نواحی بدن برای فرم دهی سینه ها استفاده می شود.

Source: https://www.cancer.net/cancer-types/breast-cancer/diagnosis

Source: https://www.cancer.net/cancer-types/breast-cancer/types-treatment

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]
برچسب ها:
مقالات مرتبط
سرطان پروستات

سرطان پروستات

پروستات چیست؟ پروستات، غده کوچک و در اندازه گردو است که در قاعده مثانه در مردان واقع شده است. پروستات، دارای دو لوب...

درمان قطعی سرطان مثانه

درمان قطعی سرطان مثانه

تومور یا سرطان مثانه در واقع رشد غیرطبیعی سلولهای مثانه است.مثانه عضوی توخالی در پایین حفره لگن است و محل تجمع ادرار تولید شده از کلیه هاست

آندوسکوپی معده

آندوسکوپی معده

آندوسکوپی یک روش تصویربرداری تشخیصی از اندام های داخل بدن است. در این روش لوله باریک و انعطاف‌پذیری به نام آندوسکوپ از راه دهان وارد مری و معده …

آندوسکوپی، توصیه های قبل و بعد از آن

آندوسکوپی، توصیه های قبل و بعد از آن

آندوسکوپی روشی است که پزشک به وسیله آن به بررسی مری، معده و ابتدای روده باریک میپردازد. لازم است که حتما معده شما از
مواد غذایی خالی باشد تا تمام قسمتهای آن به خوبی قابل رویت باشد

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس با نگین آزادی