کلینیک درد و توانبخشی نگین آزادی به مدیریت پروفسور بیژن فروغ

درباره بخش توانبخشی

کلینیک درد : مرکز درمانی‌ای است که برای درمان انواع دردهای حاد و مزمنِ مفصلی، ماهیچه‌ای – استخوانی، سرطانی، و سایر انواع دردهای مزمن بنیانگذاری شده‌است. در کلینیک‌های درد، پزشکان فوق‌تخصصیِ درد، به کمک متخصصان پزشکی ورزشی، پزشکی فیزیکی و توانبخشی و روانپزشک یا روان‌شناس بالینی تلاش می‌کنند درد بیمار را درمان کنند یا به اندازه‌ای کاهش دهند که بیمار هرچه بیشتر به توانایی پیشین خود بازگردد و شرایط زندگی راحت‌تر برای بیمار فراهم گردد. در کلینیک‌های درد، نخست پزشکانِ فوق‌تخصصِ درد با انجام ارزیابی و

معاینهٔ دقیق، علت درد بیمار را شناسایی و سپس تلاش می‌کنند با ترکیبی از درمان‌های دارویی، درد بیمار را کاهش دهند و درصورت نیاز، با تغییر میزان و نوع داروی مصرفی، نتیجهٔ بهتری ایجاد کنند. در صورت نرسیدن به نتیجهٔ مناسب، گام بعدی درمان‌های مداخله‌ای هستند. این درمان‌ها در اتاق عمل سترون (استریل) و با راهنمایی فلوئوروسکوپی و پرتونگاری انجام می‌شوند تا دقت و ایمنی افزایش یابد. پس از کنترل کامل یا نسبیِ درد، بیمار به همکاران پزشکی ورزشی یا پزشکی

آشنایی با پزشکان

 • دکتر …

 • بایوفیدبک

  یکی از بخش‌های تخصصی در برج نگین آزادی‌، بخش بایوفیدبک یا بیوفیدبک است که با استفاده از امواج و به‌کارگیری ابزارهای الکتریکی می‌توان اطلاعاتی درباره اعصاب و عضلات و فعالیت‌های خودمختار بدن اندازگیری و پردازش کرد؛ و این اطلاعات را در قالب پاسخ و فیدبک صوتی یا تصویری به بیمار و پزشک مجموعه می‌دهد. این روش درمانی در درمان طیف وسیعی از شرایط عصبی و عضلانی مثل اختلالات ماهیچه لگن (بی‌اختیاری ادرار فوری و فشاری، بی‌اختیاری مدفوع، یبوست و مقاربت دردناک)، ضعف ماهیچه‌ها به خاطر سکته، دندان‌قروچه، دردهای تنشی، مشکلات معده‌ای- روده‌ای مثل سندرم روده تحریک‌پذیر، حالت تهوع و استفراغ مؤثر است. این درمان عمدتاً در بیماری‌هایی به‌کاربرده می‌شود که داروها در درمان موفق نیستند.
  بخش بایوفیدبک برج نگین آزادی یکی از مجهزترین و نوین‌ترین بخش‌های پزشکی و درمانی در سطح کشور شناخته می‌شود.

 • ارتوپدی فنی

  گاهی براثر نقص مادرزاد و یا بیماری ممکن است فرد یک عضو خود را از دست بدهد و یا از بدو تولد یک عضو نداشته باشد و یا دچار اشکال باشد. متخصصان ارتوپدی می‌توانند با پروتزها یا همان اندام‌های مصنوعی این اندام را جبران کنند. همچنین متخصصان و پزشکان ارتوپدی با توجه به شناخت بسیار بالا از آناتومی و فیزیک بدنی شما بسیار می‌توانند کمک دهنده به شما در انجام امورات و نوع استفاده از پروتزها و اندام‌های مصنوعی باشند و به کسانی که نقص عضو هستند آموزش‌های لازم را دهند. همچنین متخصصان این رشته پزشکی و فنی در برج نگین آزادی می‌توانند با تولید بریس و آرتروز مناسب شما اندام‌های ضعیف و یا محتاج کنترل را کمک کنند و درمانی بسیار مطلوب برای شما داشته باشند.

 • کاردرمانی و ورزش درمانی

  کاردرمانی به ‌عنوان یکی از رشته‌های توان‌بخشی علاوه بر کاربر روی بیماران نورولوژیک مانند کودکان فلج مغزی، ضایعات نخاعی، ضربه‌مغزی MSC، پارکینسون،… در درمان ارتوپدیک نیز شیوه‌های درمانی کار آرایی دارد . همچنین از دیگر امور مرتبط به کاردرمانان می‌توان اشاره به: گفتاردرمانی، ماساژ، تمرین درمانی و… را اشاره کرد که هدف کاردرمانان اصلاح حرکات غلط و نادرست و بهبود حرکات صحیح با تمرین‌های بسیار علمی و اصولی می‌باشد. همچنین می‌توان در بهبود شرایط مبتلایان به ام‌اس و بیماران سکته مغزی از کاردرمانان کمک گرفت زیرا آن‌ها به بهبود و انجام امور شخصی توسط خود فرد نیز مؤثر هستند.

 • گفتار درمانی

  رشته‌ گفتاردرمانی‌ یکی‌ از زیر بخش‌هایی است که در برج نگین آزادی آماده خدمت‌رسانی شده است و هدف‌ این بخش تخصصی یاری‌رساندن‌ به‌ افرادی‌ است‌ که‌ دچار اختلالات‌ گفتاری‌ و زبانی‌ هستند که‌ این‌ کمک‌ شامل‌:
  کمک‌ به‌ افرادی‌ که‌ اختلالات‌ تلفظی‌، اختلال‌ در صوت‌، بیمارانی‌ که‌ دچار آسیب‌های‌ مغزی‌ شده‌اند (قدرت‌ سخن‌ گفتن‌ نداشته‌ یا بی‌ربط‌ سخن‌ می‌گویند)، یاری‌کردن‌ ناشنوایان‌ برای‌ برقراری‌ ارتباط‌ کلامی‌، کمک‌ به‌ طیف‌ گسترده‌ای‌ از عقب‌ماندگان‌ ذهنی‌ برای‌ برقراری‌ ارتباط‌ کلامی‌، توصیه‌ و مشاوره‌ به‌ افراد جامعه می‌باشد. کارشناسان و متخصصان بخش گفتاردرمانی نگین آزادی در ابتدا آسیب را تشخیص می‌دهند که آیا ژنتیکی و یا اکتسابی به گفتار و زبان واردشده و بعد از ارزیابی میزان آسیب‌دیدگی و علت آن و بعد در آخر شروع به درمان می‌کنند. گفتاردرمانی بخش نگین می‌تواند برای افرادی که دچار سکته مغزی شده‌اند و یا ترکش و اختلالی در زبان خود براثر تصادفات دارند و یا کودکانی که دیر سخن میگویند کمک کنند.

 • فیزیوتراپی

  یکی از مواردی که در زیرمجموعه توان‌بخشی کلینیک موجود است بخش فیزیوتراپی است. فیزیوتراپیست به فرد کمک می‌کند تا توانایی‌هایش را افزایش دهد، یا در شخصی که بیماری پیش‌رونده مثل ام ‌اس دارد توانایی‌هایش را حفظ کند و یا در کسی که یکسری از توانایی‌هایش را ازدست‌داده است فعالیت‌ها و توانایی‌های جایگزین پیدا کند و به فرد آموزش‌های لازم را جهت حفظ حداکثر استقلال بدهد. برج نگین آزادی یکی نیز با توجه به نیاز جامعه توانست یکی از مراکز مجهز و در دسترس را برای بیماران و کسانی که نیاز به فیزیوتراپیست تا دارند را مهیا کند.

مقالات مرتبط