کلینیک درد و توانبخشی نگین آزادی به مدیریت پروفسور بیژن فروغ

درباره بخش مغز و اعصاب

کلینیک درد : مرکز درمانی‌ای است که برای درمان انواع دردهای حاد و مزمنِ مفصلی، ماهیچه‌ای – استخوانی، سرطانی، و سایر انواع دردهای مزمن بنیانگذاری شده‌است. در کلینیک‌های درد، پزشکان فوق‌تخصصیِ درد، به کمک متخصصان پزشکی ورزشی، پزشکی فیزیکی و توانبخشی و روانپزشک یا روان‌شناس بالینی تلاش می‌کنند درد بیمار را درمان کنند یا به اندازه‌ای کاهش دهند که بیمار هرچه بیشتر به توانایی پیشین خود بازگردد و شرایط زندگی راحت‌تر برای بیمار فراهم گردد. در کلینیک‌های درد، نخست پزشکانِ فوق‌تخصصِ درد با انجام ارزیابی و معاینهٔ دقیق، علت درد بیمار را شناسایی و سپس تلاش می‌کنند با ترکیبی از درمان‌های دارویی، درد بیمار را کاهش دهند و درصورت نیاز، با تغییر میزان و نوع داروی مصرفی، نتیجهٔ بهتری ایجاد کنند. در صورت نرسیدن به نتیجهٔ مناسب، گام بعدی درمان‌های مداخله‌ای هستند. این درمان‌ها در اتاق عمل سترون (استریل) و با راهنمایی فلوئوروسکوپی و پرتونگاری انجام می‌شوند تا دقت و ایمنی افزایش یابد. پس از کنترل کامل یا نسبیِ درد، بیمار به همکاران پزشکی ورزشی یا پزشکی

آشنایی با پزشکان

 • دکتر موسوی

  دکتر موسوی

  با ۳۰ سال تجربه

  متخصص مغز و اعصاب
  مشاهده همه →

 • فراموشی و آلزایمر

  بیماری آلزایمر عبارت است از یک بیماری مغزی که مشخصه آن روبه‌زوال گذاشتن و فراموشی تدریجی توانایی‌های ذهنی است. نوع سریعاً پیش‌رونده آن در سنین 45-36 سالگی بروز پیدا می‌کند و نوع تدریجاً پیش‌رونده آن‌که در آن علائم به‌کندی حدوداً در سنین 70-65 سالگی شروع می‌شود. در برج نگین آزادی متخصصان مغز و اعصاب برای پیشگیری از روند این بیماری و تشخیص آن، آماده خدمت‌رسانی به شما هستند تا بتوان زندگی سالم و بانشاطی داشت باشید.

 • سردرد


  با توجه به فشار های کاری و اجتماعی و زندگی روزمره سردردهای عصبی و میگرن ها آمار رشد بیشتری گرفته اند و فشار سردرد ها باعث به پرخاشگری یا کلافگی بسیار شده که ممکن است در چند روز از برنامه خود بازبمانیم.
  برج نگین آزادی، بخش مغز و اعصاب می‌تواند برای درمان و پیشگیری این سردردها گزینه بسیار مناسبی باشد. پزشکان فوق تخصصی، کادر درمانی و تجهیزات بروز باعث شده تا در کوتاه‌ترین زمان ممکن بهترین روش درمانی برای دردسر شما حاصل آید.

  چه موقع به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنیم؟

  • سردرد آن‌قدر شدید باشد که با فعالیت‌های روزانه‌تان تداخل کند و شمارا از کار، مدرسه وزندگی روزمره بازدارد.
  • وقتی حس می‌کنید سرتان رو به بدتر شدن است.
  • وقتی از اینکه داروی زیادی برای تسکین سردرد مصرف می‌کنید نگران هستید.
  • اگر برای درمان سردرد مجبور به مراجعه به اورژانس شده‌اید.
  • اگر بیش‌تر از 15 روز در طی ماه گذشته سردرد داشته‌اید.
  • وقتی سردردتان برای اولین بار بالای 50 سالگی شروع شود.
  • اگر سردرد شروع ناگهانی و انفجاری داشته باشد و نه تدریجی
  • اگر سردردتان با هر یک از علائم زیر باشد

  الف تب

  ب تهوع و استفراغ بخصوص استفراغ‌های صبحگاهی

  ج گیجی و منگی

  د درد و سفتی گردن

  ه هرگونه کاهش سطح هوشیاری

  و اختلال بینایی و تاری دید

  ز هرگونه نشانه‌های مثل ضعف یک قسمت بدن و صورت

 • ام اس

  این روزها شاید بیشتر از قبل نام این بیماری را شنیده باشیم. اسکلروز متعدد (اِم. اِس) یک اختلال مزمن درگیر کننده بسیاری از عملکردهای دستگاه عصبی. یک‌سوم بیماران دارای بیماری خفیف و غیرپیشرونده هستند. در یک‌سوم دیگر بیماری پیشرفت آهسته‌ای دارد و در یک‌سوم باقیمانده پیشرفت بیماری سریع است. این بیماری بزرگ‌سالان جوان (سنین 40-20 سال) از هر دو جنس را مبتلا می‌سازد ولی در خانم‌ها بیش از آقایان شایع است. ما در بخش مغز و اعصاب برج نگین آزادی با توجه به کادر درمانی فوق تخصصی رشد این بیماری را کنترل می‌کنیم تا بیماران این بیماری بتوانند زندگی بانشاط‌تر و سالم‌تری را داشته باشند و در انجام امور شخصی خود در منزل بتوانند کارآمد باشند و این بیماری باعث عدم کارآمدی برای آن‌ها نباشد. 

 • نوار مغز

  این دستگاه با ارزیابی میزان قدرت عضله یا میزان عصب گیری عضله مربوطه با قرار دادن پروب ها در محل مخصوص به عضله مربوطه فیزیکال تراپیست میتواند به طور اختصاصی عضله و یا عصب مورد نیاز را تمرین بدهد.و این مورد باعث پیشرفت چشمگیر در درمان الاخصوص بیماری هایی مانند بی اختیاری ادرار و یا افتادگی رحم و یا بی اختیاری مدفوع میگرد.

 • سونوگرافی عروق مغزی

  (TCD) یا «سونولوژی» درواقع، «استتوسکوپ پزشک برای مغز» نامیده می‌شود و استفاده از آن همراه با تصویربرداری داپلکس پرتابل از عروق کاروتید و ورتبرال، امکان تصویربرداری ساختمانی و فیزیولوژیک مغز را فراهم می‌سازد که تکمیل‌کننده معاینه عصبی است. متخصصان مجموعه نگین آزادی از این تست برای فهم و درک دقیقی از عروق مغزی و به دست آوردن نقشه عروق مغزی استفاده می‌کنند تا بتوانند در درمان و یا پیشگیری از صدمات خون‌رسانی و لخته شدن‌ها جلوگیری کنند و یا در رفع آن بکوشند تا بهترین نوع درمان حاصل آید.

 • نوار عصب و عضله

  یکی دیگر از خدمات برج نگین در بخش مغز و اعصاب نوار عصب  و عضله یا الکترا میو گرافی (EMG, است. متخصصان مغز و اعصاب هدفشان از انجام این تست به دست آوردن سرعت هدایت پیام عصبی اعصاب مختلف بدن شماست و در برخی موارد هم تشخیص عوارض دیابت، قطع اعصاب تشخیص ضایعات گردن و کمر و همچنین گرفتاری اعصاب در مچ و آرنج است.

  الکترو میو گرافی برای ارزیابی سلامت یک عضله یا عصب ان عضله انجام می‌شود. شاید سؤال باشد برای شما از نحوه انجام این تست که باید گفت: برای انجام این تست یک الکترود سوزنی در عضله وارد می‌شود و فعالیت الکتریکی عضله از این طریق ثبت می‌شود. نوع موج ایجادشده بر صفحه مانیتور و صدای موج جهت تشخیص بکار می‌رود. بعد از قرار داشتن الکترود از بیمار خواسته می‌شود که عضله خود را ابتدا به مقدار کم و سپس با درجات بیشتری منقبض کند.

 • سکته های مغزی

  با افزایش فشارهای اجتماعی در طول روز و تنش‌ها سکته‌های مغزی نیز رشد داشته است.همچنین عواملی چون رعایت نکردن تغذیه، آلودگی هوا و دیگر عوامل توانسته این آمار را افزایش دهد.سکته مغزی عبارت است از کاهش ناگهانی خون‌رسانی به بخشی از مغز که طوری به آن ناحیه آسیب می‌زند که نمی‌تواند به‌طور طبیعی دارای کارکرد باشد. غالباً بزرگ‌سالان بالای 60 سال مبتلا می‌شوند. متخصصان در بخش مغز و اعصاب داروهای ضد انعقادی برای کاهش احتمال تشکیل لخته داروهای ضد پرفشاری خون در صورت ابتلا به فشارخون بالا می‌توانند برای پیشگیری و درمان تجویز کنند.و همچنین در بخش توان‌بخشی و کاردرمانی با انجام حرکات اصلاحی سعی می‌شود تا در به دست آوردن مهارت‌ها و حرکات مثل خوردن و آشامیدن، لباس پوشیدن، سرویس بهداشتی رفتن و حمام و … شما توانایی کسب کنید.برج نگین افتخار این را دارد که از گروه‌درمانی بسیار حاذق و کارآزموده‌ای بهرمند شود تا در ارائه خدمت‌رسانی به بیماران حرف اول را بزند.

 • تومور مغزی

  تومور مغزی رشد توده‌ای از سلول‌ها در مغز است که می‌تواند خوش‌خیم یا بدخیم باشد. با توجه به‌اندازه، سرعت رشد و محل قرارگیری آن، عوارض ایجادشده بر اعصاب می‌تواند متفاوت باشد. مشکلات بینایی، تکلم، راه رفتن، شنوایی، تشنج و تغییرات خلق‌وخو می‌تواند از عوارض آن باشد؛ درنتیجه راه مقابله با آن متفاوت است. علامت اصلی تومورها سردرد شدید و مداوم است که خواب را با اختلال مواجه می‌کند.

  در بخش مغز و اعصاب برج نگین آزادی، پزشکان حاذق به بیماران کمک می‌کنند که عوارض جانبی این بیماری را کنترل کنند و کارهای روزمره خود را انجام دهند.

مقالات مرتبط