acl

توانبخشی در پارگی رباط صلیبی قدامی زانو

 

تعریف

پارگی رباط صلیبی قدامی شایع ترین منبع بی ثباتی و نقص علمکرد زانو در بین ورزشکاران می باشد. همچنین جراحی رباط پاره شده برای بازگشت عملکرد از رایج ترین جراحی های ارتوپدیک می باشد. با پیشرفت های اخیری که در تکنیک های جراحی در حوزه ی زانو بوجود آمده، با این حال هنوز هم تا درمان قطعی فاصله ی زیادی باقی مانده است. برای مثال بهبود نیافتن گرفت هایی که تاندون ها رو به استخوان ها وصل می کنند از عوامل مهم بی ثباتی زانو حتی بعد از جراحی می باشد.

رباط صلیبی قدامی نقش بسیار مهمی در ثبات مفصل زانو بازی می کند. آسیب به رباط صلیبی باعث پارگی منیسک زانو و تخریب مفصل زانو می شود. رباط صلیبی قدامی محدود کننده ی اصلی حرکت بیش از حد استخوان تیبیا(درشت نی) رو به جلو و به صورت ثانویه محدود کننده ی حرکت چرخشی استخوان درشت نی می باشد.

مداخلات توانبخشی

اصول کلی توانبخشی در پارگی رباط صلیبی قدامی زانو به شرح زیر می باشد:

  • بدست آوردن کامل دامنه حرکتی زانو و کاهش التهاب و ادم ناشی از جراحی
  • آغاز وزن اندازی با تاکید بر بدست آوردن اکستنشن(باز کردن) کامل زانو
  • آغاز اولیه ی فعالیت عضلات کوادریسپس و همسترینگ
  • تلاش برای کنترل ادم و درد برای محدود کردن آتروفی( از بین رفتن) عضلات
  • برنامه تمرینی جامع کششی و قدرتی برای عضلات اندام تحتانی
  • تمرین های عصبی-عضلانی و حس عمقی
  • تمرینات عملکردی مثل راه رفتن، بلند شدن و …
  • تمرینات قلبی و عروقی

مداخلات درد

درد و ادم(جمع شدن آب میان بافتی) بعد از هر جراحی شایع می باشد. به علت اینکه وجود درد همراه با مهار فعالیت عضلات است، آتروفی و از بین رفتن عضلات بعد از جراحی حتما باید کنترل شود تا دامنه ی حرکتی و قدرت مورد نیاز برای انجام فعالیت ها وجود داشته باشد. مدالیته های درمانی استاندارد برای کاهش درد و ادم شامل کاریوتراپی(یخ درمانی)، کمپرشن و بالا آوردن اندام می باشد.

استفاده از یخ درمانی برای کاهش التهاب و درد ضروری می باشد. یخ درمانی با انقباض بافت ها خروج مایع از عروق را کاهش می دهد که این کاهش خود باعث کاهش التهاب بافت می شود. یخ درمانی برای کاهش درد نباید در بیماران لوپوس و روماتوئید آرتریت استفاده شود.

مداخلات برای جبران کاهش حرکات

کاهش حرکات مفصل زانو در پارگی رباط صلیبی قدامی بسیار رایج می باشد. حرکات اکستنشن(باز کردن) بیشتر از حرکات فلکشن( بسته کردن) درگیر می شوند. کاهش حرکات باعث درد ناحیه قدامی زانو، ضعف عضلات کوادریسپس(چهارسر زانو)، راه رفتن غیر طبیعی و تغییرات تخریب شونده مفصل زانو می شود. پیشگیری اولین و موثرترین روش درمان برای جبران از دست رفتن حرکات بعد از جراحی می باشد. جراحی اصولی و درست از عوامل بسیار مهم پیشگیری کننده می باشد. توانبخشی قبل از عمل برای قدرتمند تر شدن عضله ی کوادریسپس و کاهش التهاب و ادم در پیشگیری آسیب های بعدی مهم می باشد. بنابر این توانبخشی باید بلافاصله بعد از جراحت اولیه شروع شود. استفاده از بیوفیدبک و الکتروتراپی باید همراه با تمرینات ورزشی شروع شود. بعد از جراحی مهم ترین و اولین هدف نگه داشتن دامنه ی کامل اکستنشن زانو می باشد. بسته شدن زانو تا زاویه ی 90 درجه نیز باید در 7 الی 10 روز بعد از جراحی بدست آید.

                                                                                                                    

در کلینیک توانبخشی ما، که با پیشرفته ترین وسایل ورزشی و توانبخشی روز دنیا تجهیز و از بهترین و مجرب ترین تیم توانبخشی تشکیل شده است، میتوانید سریعا بهبودی خود یا بستگان خویش را مشاهده کنید و از کیفیت زندگی خود با وجود بیماری، رضایت کامل داشته باشید.

 

منابع

  • Clinical Orthopaedic Rehabalitation. Second Edition
  • Noyes Knee Disorders, Surgery, Rehabilitation, Clinical Outcoms. Second Edition
CategoryUncategorized

تماس اضطراری        66122532-021