پوکی استخوان

پوکی استخوان بیماری شایعی است که باعث تضعیف استخوان می‌شود و در حالتی رخ می‌دهد که استخوان‌ها به‌مرور تضعیف شوند. بافت استخوان به‌مرور پوک می‌شود چون نرخ تولید استخوان در بافت آن کمتر از نرخ از بین رفتن بافت استخوانی است. این بیماری در همه جهان رایج است اما در مورد آسیایی‌ها و به‌خصوص زنان یائسه این بیماری شدت بیشتری دارد. خطر آن این است که استخوان‌ها ممکن است بشکنند و در آن صورت نیاز به استفاده از پروتز وجود دارد. گاه شدت پوکی می‌تواند به‌قدری باشد که نه‌تنها با افتادن و ضربه، بلکه با سرفه استخوان‌ها بشکنند.

شایع‌ترین شکستگی مربوط به شکستگی لگن است که نرخ مرگ‌ومیر در اثر این شکستگی ۲۰ درصد در سال اول است و حدود نیمی از این افراد دیگر مانند قبل نمی‌توانند بایستند. عوارض در شکستگی مهره‌ای کمتر است اما نرخ مرگ‌ومیر این دسته از بیماری‌ها بیشتر است چون به بیماری‌های قلبی و عروقی مربوط می‌شود.

علل بیماری

به‌طورکلی ۵ عامل در ایجاد و پیشروی این بیماری نقش دارند:

۱ سطح هورمونی: غدد جنسی و غده تیروید در این خصوص نقش دارند. کم‌کاری غدد جنسی و پرکاری تیروئید خطر ابتلا به پوکی استخوان را افزایش می‌دهند.

۲ تغذیه: تغذیه که غنی از ویتامین D نباشد، به فرد آسیب می‌زند چون نمی‌تواند کلسیم جذب کند. منبع آن آفتاب و غذاهای حیوانی مثل ماهی و زرده تخم‌مرغ است. البته خیلی اوقات آفتاب کافی نیست چون به علت ریز گردها و غبار زیاد هوا به‌خصوص در فصل‌های سرد، ویتامین D به حد کافی تولید نمی‌شود. مصرف نوشابه، الکل، سیگار و قند زیاد اثری منفی در پیشروی بیماری دارد.

۳ داروهای استروئیدی: بیماری‌های استرویدی مثل کورتیکواستروئید باعث پوکی استخوان و سایر عوارض جانبی می‌شوند.

۴ سبک زندگی: افرادی که پشت‌میزنشین باشند و تحرک کمی داشته باشند، در معرض ابتلا به پوکی استخوان هستند.

۵ ژنتیک: جنسیت، سن، نژاد و سابقه خانوادگی مؤثر است. زنان بیشتر از مردان، افراد مسن بیشتر از جوانان، نژاد آسیایی و سفیدپوست بیشتر از سایر نژادها و افراد با جثه کوچک بیشتر از افراد با جثه بزرگ در معرض ابتلا به این بیماری هستند. هم‌چنین، سابقه بیماری در خانواده مهم است.

درمان

این بیماری معمولاً خاموش است و پس از پیشروی زیاد، به‌صورت عوارض جانبی خود را نشان می‌دهد؛ اما درد مزمن و شکستگی‌های ریز می‌تواند نشانه‌های این بیماری باشد؛ اما با ابزارهای تشخیصی مثل تراکم استخوان می‌توان وضعیت حال حاضر را شناخت.

برای درمان این بیماری با قرص‌های استخوان‌ساز و مکمل‌های غذایی حاوی کلسیم و ویتامین D می‌توان بیماری را بهبود داد. هم‌چنین، ورزش کردن تأثیر بسزایی می‌تواند داشته باشد. پروتئین عامل بسیار مهمی است که ممکن است در بعضی افراد که گیاه‌خوار هستند یا موارد پروتئینی به حد کافی استفاده نمی‌کنند، تأمین نشود. همیشه باید پروتئین به حد لازم در بدن وجود داشته باشد. وزن بدن درصورتی‌که پایین باشد اثر منفی روی پیشروی بیماری دارد درصورتی‌که در مورد اثر منفی وزن بالا گزارشی داده نشده است.

در برج نگین آزادی بخش توان‌بخشی می‌توانیم با کادر بسیار باتجربه و تخصصی خود در درمان و پیشگیری این بیماری به افراد مبتلابه پوکی استخوان کمک کنیم و همچنین کادر درمانی ما با انجام معاینات خود می‌توانند حرکات اصلاحی مناسب شمارا تجویز کنند تا به استخوان‌های شما فشار کمتری بیاید.

Categoryدسته‌بندی نشده

تماس اضطراری        66122532-021