توانبخشی در بیماران پارکینسون

تعریف

پارکینسون بیماری ست پیشرونده که سیستم اعصاب مرکزی بدن را در دو حالت حرکتی و غیر حرکتی درگیر می کند. علائم حرکتی شامل سختی عضلانی، کندی حرکتی و لرزش و در مراحل آخر بیماری بی ثباتی قامتی می باشد. علائم غیر حرکتی شامل از دست دادن حس بویایی، بیماری رفتاری حرکات سریع چشم(REM)، بیماری های خلقی و … . همچنین تغییر در عملکرد دفع، سختی در صحبت کردن و بلعیدن و مشکلات شناختی( مانند کندی در تفکر، گیجی و در بعضی موارد دمانس و فراموشی) می شود. شروع بیماری در افراد مختلف متغییر می باشد و پیشرفت بیماری به صورت آهسته می باشد. نقض در عملکرد های روزانه ی فرد، نقش ها و فعالیت ها همچنین وجود افسردگی در بیماران پارکنیسون شایع می باشد.

توانبخشی

توانبخشی در بیماران پارکینسونی نقش بسیار مهمی در کاهش محدودیت های حرکتی و افزایش استقلال فرد دارد. همچنین با توانبخشی کیفیت زندگی افراد دچار پارکینسون دارد. مداخلات زود هنگام توانبخشی برای جلوگیری از ناتوانی های عضلانی ضروری می باشد که این مداخلات هم به خود بیمار و هم به مراقبان بیمار آموزش داده می شود.

توانبخشی در این بیماران شامل موارد زیر میشود:

 • تمرینات ورزشی: تمرینات ورزشی شامل تمرینات منظم و با تکرار زیاد می باشد که برای یک ساعت برای 4 بار در هفته انجام میشود. برای مثال این تمرینات می تواند به صورت زیر باشد
 • تکان دادن آرام اندام ها به صورت ریتمیک برای کاهش تنش در عضلاتی که دچار سختی شده اند.
 • تنفس دیافراگماتیک برای افزایش قدرت عضلات شکمی به این صورت که بیمار با یک دم عمیق که برای چند ثانیه آنرا نگه میدارد و سپس با یک بازدم طولانی با دهان انجام میشود.
 • تمرینات کششی برای بهبود دامنه ی حرکات مفاصل و علمکرد های فیزیکی. این تمرینات باید روزانه 4 مرتبه انجام شود و فرد در هر مرتبه باید اندام را به مدت 15 الی 60 ثانیه در هر تکرار کشش نگه دارد. قبل از کشش بهتر است کمی اندام ها با انجام حرکات ورزشی گرم شوند تا احتمال آسیب به بافت ها کمتر شود.
 • یوگا میتواند به صورت موثر برای افزایش توجه ، کشش اندام ها و ثبات ساختار هایی که توسط بیماری آسیب دیده اند و همچنین آرامش بخشی مفید واقع شود.
 • تمرینات مقاومتی برای بهبود عضلاتی که دچار ضعف شده اند مناسب می باشد. ضعف عضلات باعث افتادن، قامت خمیده و تلاش زیاد برای انجام حرکات می شود. برای انجام تمرینات مقاومتی فرد باید با استفاده از یک وزنه یا کش پلاستیکی که مقاومتی را برای انجام حرکت مورد نظر بوجود می آورد و به صورت سه ست 10 الی 12 تایی آنها را انجام دهد.
 • تمرینات عملکردی شامل تمرینات ایستادن، بلند شدن و نشستن از صندلی، راه رفتن می شود.

 • تمرینات تعادلی که باید در محیط های گوناگون و با چالش های مختلف( از آسان به سخت) انجام شود. برای مثال این تمرینات میتواند با ایستادن با چشمان بسته شروع شود و به تدریج به مراحل سخت تر مثل راه رفتن بر روی جدول کنار خیابان با چشمان بسته ادامه پیدا کند.

 • گفتار درمانی: کیفیت گفتار بیماران پارکینسون اغلب به صورت کلمات بریده بریده با صدای آهسته می باشد. تمرینات گفتار درمانی شامل تکنیک های Lee Silverman Voice Treatment(LSVT) می شود که به صورت اختصاصی برای بیماران پارکینسونی طراحی شده است.
 • ارتز های ستون فقرات: این ارتز ها برای بیمارانی مناسب است که از قامت خمیده مثل افزایش کیفوز تنه رنج می برند. این ارتز ها علاوه بر جلوگیری از قامت خمیده باعث بهبودی ثبات تنه، افزایش ظرفیت تنفسی و افزایش بهزیستی فرد می شود. این ارتز ها باید به صورت طولانی مدت، معمولا 6 ماه پوشیده شوند تا اثرات خود را نشان دهند.

 

در کلینیک توانبخشی ما، که با پیشرفته ترین وسایل ورزشی و توانبخشی روز دنیا تجهیز و از بهترین و مجرب ترین تیم توانبخشی تشکیل شده است، میتوانید سریعا بهبودی خود یا بستگان خویش را مشاهده کنید و از کیفیت زندگی خود با وجود بیماری، رضایت کامل داشته باشید.

 

 

 

 

منابع:

 • Parkinson’s Disease Foundation: Statistics on Parkinson’s. RetrievedApril 22, 2012, from pdf.org/en/Parkinson_statistics
 • Physical rehabilitation / [edited by] Susan B. O’Sullivan, Thomas J. Schmitz, George D. Fulk. — 6th ed

Categoryدسته‌بندی نشده

تماس اضطراری        66122532-021