ورزش‌درمانی (تمرین درمانی) چیست و موارد کاربرد و فواید آن

یکی از زیرشاخه‌های فیزیوتراپی ورزش‌درمانی است که با طراحی حرکات خاص، کمک به بهبود کامل اعضا و رفع درد می‌کند. این شاخه در طی سال‌های اخیر، با توجه به اثرات مثبتی که ایجاد کرده محبوبیت بالایی به دست آورده است. طبق تعریف جامعه ورزش درمانگران، ورزش‌درمانی بخشی از مراقبت‌های سلامتی است که به‌طور خاص با پیش‌گیری از آسیب و بازگرداندن بیمار به سطوح مطلوب عملکرد، بدون توجه به سن و توانایی، به بهبود کمک می‌کند. بسیاری از ورزش‌کاران  حرفه‌ای با ورزش درمانگران تمرین می‌کنند تا عملکرد آن‌ها را بهبود ببخشند و از آسیب‌های احتمالی جلوگیری کنند. به‌طورکلی چون این شاخه جدیدتر است و کم‌تر شناخته‌شده است، ابهامات زیادی در مورد کار ورزش ‌درمانگران وجود دارد. به‌طورکلی، محدوده فعالیت‌های ورزش‌درمانی در ۵ سطح خلاصه می‌شود: جلوگیری، شناخت و ارزیابی، مدیریت، درمان، ارجاع و توان‌بخشی، آموزش‌وپرورش و مسائل مربوط به تمرین حرفه‌ای است و فعالیت‌های آن به شرح زیر است:

  • رساندن بدن به سطح بهینه‌ای از آمادگی و عملکرد جسمی
  • ارزیابی و مراقبت فوری از آسیب‌ها
  • آماده‌سازی و پیش‌گیری از آسیب‌ها و عدم قابلیت تحرک
  • بهبود تناسب‌اندام و سلامتی
  • ارجاع به متخصص در صورت نیاز
  • تجویز ورزش مناسب و ماساژ آرام‌بخش ورزشی
  • افزایش شادابی بیمار

با ورزش‌درمانی می‌توان بیماری‌های مختلفی ازجمله ام‌اس، پارکینسون، سکته مغزی، فتق دیسک، کمردرد، آرتروز و شکستگی را بهبود داد. [2]

در این سبک درمانی، ارتباط با بیمار زیاد است چون ورزش درمانگر باید زمان زیادی را صرف سنجیدن، ویزیت کردن، مشاوره دادن و درمان کردن کند.

ورزش‌درمانی در موارد متعددی کاربرد دارد ازجمله: آرتروز، آیدوپاتیک، فیبرومالاژیا، روماتیسم مفصلی، عضلات مزمن اسکلتی، پیشگیری و درمان پوکی استخوان، کمردرد، درد سینه و اختلالات گردن.

با ورزش‌های دامنه حرکتی، تقویتی، تمرین‌های تعادل و هماهنگی، کششی و استقامتی می‌توان به درمان بیماری‌های ذکرشده پرداخت.

مراحل یک دوره تمرین درمانی

زمانی که دچار مصدومیت هستید، بعدازاینکه فیزیوتراپیست آموزش‌های لازم را به فرد آسیب‌دیده یا شما داد باید تمرین‌هایی که به‌طور مشخصی عضلات اطراف مفاصل آسیب‌دیده و مجاور آن را تقویت می‌کند، ضروری است. این تمارین آسان بوده و می‌توان خیالتان را راحت که همه در خانه قابل انجام دادن هستند.

جهت تشخیص اینکه چه مواردی باید در برنامه‌ی تمرینی شما گنجانده شود:

  • انجام یک ارزیابی کامل از توانایی‌های فیزیکی فرد از طریق بررسی تاریخچه‌ی پزشکی و معاینه فیزیکی توسط پزشک
  • سپس فیزیوتراپیست یک برنامه‌ی مناسب درمانی را متناسب با نیازهای شخص تنظیم می‌نماید که شامل یک برنامه‌ی ورزشی پیش‌رونده‌ی آرام می‌باشد.
  • فیزیوتراپیست میزان پیشرفت را کنترل می‌نماید، در انجام برخی از حرکات ورزشی کمک می‌کند و به‌طور مداوم با بهبود بیمار برنامه را تغییر می‌دهد.

ورزش‌درمانی به درمان چه بیماری‌هایی کمک می‌کند؟

تحقیقات نشان داده‌اند که تعداد بسیاری  از بیماری‌ها متناسب با شدت آسیب و میزان همکاری بیمار، از طریق ورزش‌درمانی کوتاه یا بلندمدت به‌طور کامل قابل‌درمان هستند. که ما در برج نگین آزادی با توجه به کادر درمانی بسیار مجرب و بنام در سطح کشور آماده خدمت‌رسانی هستند.

ورزش‌درمانی و مشکلات مربوط به کمر

یک برنامه‌ منظم از ورزش‌های کمر می‌تواند از درد در ناحیه پایین کمر پیشگیری کند و یا شدت و مدت بازگشت ناگهانی درد و مشکلات مربوط به دیسک و … را کاهش دهد. تمرین‌های تدریجی، کنترل‌شده و پیش‌رونده می‌تواند به مفاصل جهت حفظ قدرت و انعطاف‌پذیری آن‌ها کمک کند.

این تمرین‌ها همچنین سبب افزایش انتقال مواد مغذی شده که درنتیجه‌ی آن دیسک‌ها، عضلات، رباط‌ها و مفاصل سالم‌تر باقی می‌مانند.

تمرین درمانی و مشکلات مفصلی

تمرین  و ورزش‌درمانی غالباً پیش از درمان‌های دیگر برای اختلالات مختلف مفصلی مورداستفاده قرار می‌گیرند. انجام تمرین‌های دامنه‌ی حرکتی بر روی مفاصل مختلف اغلب می‌تواند موجب بازیابی حرکت طبیعی و کاهش التهاب شوند.

تمرین درمانی می‌تواند موجب تسکین فشار بر روی مفاصل آسیب‌دیده‌ی شما شود. همچنین می‌تواند به شما کمک کند تا انعطاف‌پذیری مفصل خود را حفظ کنید که این امر با افزایش سن نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. مشکلات مفصلی مربوط به مچ دست، شانه و زانو و  به‌راحتی با انجام برخی حرکات آسان در خانه قابل برطرف شدن است.

ورزش‌درمانی و آرتروز

ورزش‌درمانی و شکستگی استخوان

تمرین درمانی و بیماری‌های سیستم عصبی

افراد سالمند و افرادی که بیماری‌های عصبی ازجمله پارکینسون و سکته مغزی و دارند، داشته باشد.

برنامه‌های توان‌بخشی شامل کار کردن با یک تیم جهت هدایت شما می‌باشد. این تیم معمولاً شامل فیزیوتراپیست‌ها وکاردرمانها است.

انواع روش‌های ورزش‌درمانی

ورزش‌های دامنه‌ی حرکتی

ورزش‌های تقویتی عضلات یا عملکردی

تمرینات تعادل و هماهنگی

تمرینات کششی یا انعطاف‌پذیری

ورزش و تمرینات استقامتی

منابع:

[1] https://fremont.edu/sports-therapist-vs-physical-therapist/

[2]http://www.society-of-sports-therapists.org/index.php/public_information/what-is-sports-therapy

Categoryدسته‌بندی نشده

تماس اضطراری        66122532-021