سرطان پستان

سرطان پستان یا سرطان سینه (Breast cancer) نوعی از سرطان است که از بافت پستان آغاز می‌شود. خانم‌ها بیشترین احتمال ابتلا به سرطان پستان رادارند. اگرچه مردان نیز به این سرطان مبتلا می‌شوند اما احتمال آن در زنان بیش از صد برابر است. سایر علائم سرطان پستان می‌تواند یک توده در پستان، تغییر شکل پستان، گودی پوست، ترشح مایع از نوک پستان، یا پوسته شدن قسمتی از پوست باشد.

عواقب سرطان پستان‌

در صورتی که سرطان پستان زود تشخیص داده و درمان شود، علاج پذیر است. میزان بقای ده ساله بیماران، به مرحله بالینی بیماری در هنگام تشخیص بستگی دارد.

دارو سرطان پستان‌

برای احساس ناراحتی خفیف هنگام درمان، می‌توان از استامینوفن یا آسپیرین استفاده کرد. سایر داروهایی که ممکن است مورداستفاده قرار گیرند عبارت‌اند از: سایر داروهای ضد درد؛ داروهای ضد سرطان، مثل فلوئورواوراسیل، سیکلوفسفامید، متوتروکسات، کلرامبوسیل، وین کریستین، دوکسوروبیسین، یا ملفالان؛ هورمون ها (مردانه و زنانه)؛ داروهای کورتیزونی

فعالیت سرطان پستان‌

بعد از انجام عمل بهتر است تدریجاً فعالیت‌های عادی خود را از سر گیرید.

اگر عمل جراحی انجام شود، فعالیت‌های عادی خود را تدریجاً از سر گیرید. انجام تمرینات بازتوانی پس از عمل جراحی بستگی به مقدار بافتی که برداشته‌شده است و نیز وضعیت جسمانی عمومی شما دارد که توسط پزشک تشخیص داده خواهد شد.

پیشگیری از سرطان پستان‌

به‌طورمعمول فرد باید معاینه پستان را انجام دهد و ازنظر وجود علائم سرطان توسط خود و انجام معاینات توسط پزشک و انجام ماموگرافی اطمینان حاصل نماید و معاینات را به‌طور منظم در سنین 35-40 انجام دهد. از آن به بعد باید ماموگرافی تا 49 سالگی هر یک یا دو سال یک‌بار و پس از 50 سالگی سالانه انجام شود. برای تغذیه و رژیم غذایی می‌بایست متعادل و کم‌چربی داشته باشیم. اگر باردار هستید، بهتر است که به نوزاد خود از پستان خود شیردهید. جالب است بدانید که در خانم‌هایی که از پستان خود به فرزندشان شیر می‌دهند احتمال سرطان پستان کمتر است. گاهی ممکن است دارویی به نام تاموکسیفن برای خانم‌هایی که خطر سرطان پستان در آن‌ها بالا است تجویز می‌شود.

اصول کلی درمان سرطان پستان‌

آزمایش‌های تشخیصی عبارت‌اند از: معاینه بالینی، نمونه‌برداری و ماموگرافی. پس از تشخیص، سایر بررسی‌ها مثل سونوگرافی، اسکن استخوان، عکس‌برداری از قفسه سینه و اسکن کبد انجام خواهند گرفت که مجموعه نگین آزادی یکی از کامل‌ترین و مجهزترین آزمایشگاهای مربوطه را دارد. اطمینان حاصل کنید که تمام انتخاب‌ها برای شما توضیح داده‌شده باشد و شما خطرات و مزایای هرکدام از روش‌های درمانی را کاملاً فهمیده باشید. این خیلی مهم است که آگاهی شما در این زمینه بالا باشد، زیرا درواقع شما عضوی از تیم درمان هستید. – عمل جراحی برای برداشتن تکه‌ای از پستان، یا کل پستان، گره‌های لنفاوی، مجاری لنفاوی و عضلات زیر پستان (گاهی) – اشعه درمانی (گاهی) – هورمون درمانی یا شیمی‌درمانی (گاهی) را ممکن است شامل شود.

رژیم غذایی سرطان پستان‌

پزشکان رژیم غذایی خاصی را پیشنهاد نمی‌کنند به‌طور خاص؛ اما مواد پروتویینی و مقوی می‌تواند کمک‌کننده باشد.

علائم سرطان پستان‌

به‌طورمعمول در مراحل اولیه سرطان علائمی وجود ندارند، اما با کمک ماموگرافی (عکس‌برداری از پستان) می‌توان سرطان را در این مرحله بدون علامت تشخیص داد. تورم یا وجود یک توده در پستان احساس مبهمی از ناراحتی در پستان، بدون وجود درد واقعی به داخل کشیده شدن نوک پستان به هم خوردن شکل و انحناهای طبیعی پستان به وجود آمدن فرورفتگی در سطح پستان بزرگ شدن گره‌های لنفاوی زیر بغل (در مراحل انتهایی) خون‌آلود بودن ترشحات پستان (به‌ندرت) نیز از علائم آن است که باید سریعاً رسیدگی و درمان شوند.

عوامل سرطان پستان‌

در یک خانم بالای 50 سال خطر بیشتر است. در خانم‌هایی که بچه‌دار نشده‌اند یا اینکه در سال‌های آخر دوران باروری بچه‌دار شده‌اند. سابقه خانوادگی سرطان پستان (به‌خصوص مادر یا خواهر) سابقه وجود تومورهای خوش‌خیم پستان (بیماری فیبروکیستیک پستان) زود آغاز شدن قاعدگی در نوجوانی؛ دیر شروع شدن یائسگی؛ وقوع اولین بارداری پس از 30 سالگی سابقه سرطان پستان در یک پستان سابقه قرار گرفتن در معرض اشعه در بیمارانی که سرطان آندومتر رحم یا سرطان تخمدان دارند.

علل سرطان پستان‌

تاکنون این عوامل ناشناخته بوده و در حال تحقیق و آزمایش می‌باشد.

برج نگین آزادی در بخش سرطان یکی از مجهزترین و کارآمدترین‌ها در سطح منطقه می باشد که برای درمان سرطان مبتلایان یکی از پیشگامان این عرصه است

CategoryUncategorized

تماس اضطراری        66122532-021