سرطان رحم

در ابتدای مقاله تعریف کوتاه و مختصری از سرطان ارائه دهیم که سرطان اصطلاحی است که به مجموعه بیماری‌هایی که از تکثیر مهار نشده سلول‌ها پدید می‌آیند سرطان می‌گویند. سلول‌های سرطانی از سازوکارهای عادی تقسیم و رشد سلول‌ها جدا می‌افتند و به میزان بسیار زیادی تکثیر می‌شوند.

و حال بیاییم به شرح سرطان دهانه رحم و یا سرطان رحم بپردازیم که بسیار شایع در بین خانم ها هست و بیشتر  در سنین پنجاه سال به بالا رخ می دهد.  علائم سرطان دهانه و گردنه رحم در ابتدا پدیدار نمی شوند اما با رشد آن و پیشرفت بسیار آرام آن کم کم نمایان میشود.علائم این سرطان غیر اختصاصی هستند یعنی این علائم غیر اختصاصی میتواند به معنای آن باشد که با شرایط دیگری روبه رو هستید، و از این رو مواجهه با این علائم لزوما به معنای ابتلا به سرطان نیست.

بهتر  است برای بررسی دقیق تر به پزشک مراجعه فرمایید و البته لازم به ذکر است که احتمال دارد که با مساله جدی ای مواجه نباشید .در مجموعه برج نگین آزادی نیز پزشکان متخصص و فوق تخصص نیز آماده خدمت رسانی هستند تا برای پیشگیری و یا درمان بتوانند در خدمت شما باشند.

خبر خوب این است که یک آزمایش پاپ اسمیر سالانه می تواند به تشخیص زودهنگام بیماری کمک کند. از آنجایی که پیشرفت سرطان آرام صورت می گیرد، آزمایش  پاپ اسمیر سالانه و مراجعه به متخصص زنان می تواند به تشخیص هر گونه ناهنجاری در دهانه رحم کمک کند. اما اگر با هر یک از این علائم بین معاینات سالانه خود مواجه شدید، مراجعه به پزشک برای بررسی شرایط بهترین گزینه است.

سرطان گردن رحم گونه‌ای سرطان است که از گردن رحم آغاز می‌گردد. این بیماری به دلیل رشد غیرطبیعی سلول ایجاد می‌شود و این سلول‌ها می‌توانند در دیگر اعضای بدن گسترش یابند یا به آن‌ها حمله کنند. در ابتدای ابتلاء به این بیماری، معمولاً نشانه‌ای بروز پیدا نمی‌کند. نشانه‌های بعدی این بیماری شامل مواردی همچون: خونریزی واژنی، درد لگن یا دردآمیزش می‌شود

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگر هر گونه علایم یا نشانه هایی دارید که باعث نگرانی شما می شوند، مانند خونریزی واژینال یا ترشحات مربوط به پریودها، درد لگن یا درد در هنگام رابطه جنسی، حتما سعی کنید به پزشکان مراجعه فرمایید.

عوامل مهم در سرطان رحم

هرگز باردار نشدن:

هرگز باردار نشدن یکی از عواملیست که زنان را تهدید میکند و این نسبت به زنانی که حداقل یک دوره بارداری را گذرانده اند، دارای ریسک بیشتری نسبت به سرطان رحم هستند.

سن:

یکی دیگر از عوامل موثر در ابتلا به سرطان رحم در زنان سن است.همانطور که پیرتر می شوید، ریسک ابتلا به سرطان پستان افزایش می یابد. سرطان آندومتر اغلب در زنانی رخ می دهد که دچار یائسگی شده اند.

چاقی:

افزایش وزن نیز یک از عوامل مهم در  ریسک ابتلا به سرطان آندومتر است.زیرا چربی اضافی بدن انسان تعادل هورمونی را تغییر خواهد داد.

و همچنین دیگر عوامل هورمونی و … نیز در ابتلا به این ریسک میتوانند موثر واقع شوند.

از نشانه های اولیه سرطان رحم میتوان اشاره کرد به:

خونریزی یا لکه بینی: خونریزی بی دلیل می تواند یک نشانه از نشانه های سرطان دهانه رحم باشد. علائم سرطان دهانه رحم مبهم هستند و ممکن است دلایل دیگری موجب بروز  آنها شده باشند، اما خونریزی بین دوره های قاعدگی، پس از رابطه جنسی، یا پس از یائسگی می تواند نشانه ای از سرطان دهانه رحم باشد.این شامل خونریزی قاعدگی شدیدتر از حد معمول، خونریزی پس از یک آزمایش لگن، خونریزی پس از دوش گرفتن، یا دوره های قاعدگی طولانی‌تر از حد معمول نیز می شود.

عامل بعدی نیز می توان اشاره کرد به ترشحات آبکی و بدبو  در رحم که می تواند نشانه ای نگران کننده باشد.ترشحات واژن در شرایط طبیعی شفاف تا شیری رنگ و چسبناک هستند.اما ترشحات بدبو میتواند از عفونت باشد.البته لازم به ذکر است مواجه با این شرایط بسیار رایج است و نباید موجب ترس و نگرانی شما از بروز مساله جدی شود .
لگن درد نیز می تواند یک عامل باشد.احساس درد در قسمت کمر و لگن می تواند با مشکلاتی در اندام های تولید مثلی که دهانه رجم را در برمیگیرند مرتبط باشد.لگن درد پایدار و ادامه دار را باید جدی گرفت و به پزشک مراجعه کرد.همچنین اگر درد به آپاندیس حس شود و نزدیک باشد یعنی سرطان به مراحل پایانی رسیده و باید سریعا به پزشک مراجعه کرد.

رشد تومور در بافت دهانه رحم موجب احساس درد هنگام رابطه جنسی برای زنانی می شود که در مرحله پیشرفته سرطان دهانه رحم قرار دارند. درد یا خونریزی در هنگام رابطه جنسی می تواند در نتیجه شرایطی غیر جدی نیز شکل بگیرد. این می تواند نشانه ای از التهاب دهانه رحم، یک عفونت واژنی یا پولیپ دهانه رحم باشد که همگی شرایطی غیر جدی بوده و نگران کننده نیستند و نباید اصلا نگران شد.

نتایج غیر طبیعی آزمایش پاپ اسمیر نیز یکی دیگر از عوامل است.در صورتی که با نتایج غیرطبیعی آزمایش پاپ اسمیر مواجه هستید، نباید بلافاصله نگران ابتلا به سرطان دهانه رحم شوید.بهتر است نزد پزشک خود رفته تا با بررسی های دقیق از آزمایش بتواند نوع ناهنجاری را کشف کند.باید بدانیم که تمام ناهنجاری های سلولی دهانه رحم به سرطان رحم اشاره ندارند. اما در صورت تشخیص پزشک ممکن است آزمایش هایی بیشتر تجویز شود.

از دست دادن اشتها یا کاهش وزن بی دلیل ،خستگی شدید،تورم یا درد پا هم دلایلی هستند که  است که باید بررسی شوند.

برج نگین آزادی می تواند با ارائه خدمات مشاوره ای در محوریت سرطان و پزشکان فوق تخصصی خدماتی را در برابر پیشگیری و درمان سرطان ارائه دهند.

CategoryUncategorized

تماس اضطراری        66122532-021