در ابتدای مقاله تعریف کوتاه و مختصری از سرطان ارائه دهیم که سرطان اصطلاحی است که به مجموعه بیماری‌هایی که از تکثیر مهار نشده سلول‌ها پدید می‌آیند سرطان می‌گویند. سلول‌های سرطانی از سازوکارهای عادی تقسیم و رشد سلول‌ها جدا می‌افتند و به میزان بسیار زیادی تکثیر می‌شوند.

سرطان حنجره یکی از انواع سرطان‌های مربوط به سر و گردن است و هرساله در کل دنیا بسیاری از افراد دچار این بیماری می‌شوند که بیشتر آنان مردان هستند. سرطان حنجره حدود بیست درصد از مجموع سرطان‌ها را در آمار به خود اختصاص داده است.

مصرف سیگار و الکل و همچنین در معرض قرار گرفتن آلودگی هوا بیش‌ازحد، با افزایش سرطان حنجره رابطه مستقیمی دارد. همچنین می‌دانید که قرار گرفتن در معرض اشعه‌ی رادیویی و مواد آلوده‌کننده محیط مثل نیکل، گاز خردل، محصولات چوبی و کودهای شیمیایی می‌تواند عاملی باشد برای سرطان حنجره که می‌بایست از این عوامل دور ماند و یا روش‌های پیشگیری و درمانی را پیش گرفت.

سرطان حنجره می‌تواند قابل‌پیشگیری باشد اگر تشخیص زودهنگامی در تشخیص زخم‌های کوچک‌تر پزشک داشته باشد، فرصتی برای نجات و پیشگیری سریع از پیشرفت سرطان به وجود می‌آید. ارزیابی مدام زخم‌های حنجره‌ای یک امر بسیار ضروری است. به چند علامت این بیماری می‌توان اشاره کرد: خشونت صدا که با استراحت دادن به صدا برطرف نمی‌شود. احساس توده در گلو بلع دردناک یا اشکال در بلع گره‌های لنفاوی متورم و سفت در گردن کاهش وزن احساس درد هنگام لمس کردن سرفه مزمن

به‌طور بسیار خلاصه اگر بخواهیم در عمومیت علائم سرطان حنجره سخنی بگوییم باید به این چند مورداشاره کنیم که اگر بیش از دو الی سه هفته این علائم برای شما ثابت بودند حتماً به پزشک متخصص باید مراجعه کنید و تحت آزمایش و درمان قرار گیرید.

احساس تغییر در صدا

مشکلات بلع

احساس ورم و گرفتگی در گلو

وجود سرفه‌های طولانی

وجود گوش‌درد و گلودرد مزمن

ناتوانی در تنفس

کاهش وزن قابل‌توجه

سایر علائم: عبارت‌اند از تب، خستگی و بی‌حالی، تغییرات پوستی (قرمز شدن پوست، تیره شدن پوست، خارش)، درد در ناحیه سینه، نفس بدبو، تغییر اندازه غده‌های لنفاوی و بزرگ‌تر شدن آن‌ها و تولید خلط به‌طور دائم.

درباره داروهای درمانی سرطان حنجره بسیار جستجو و سرچ شده بود اما باید به اطلاع رساند که معمولاً برای این بیماری نیاز به دارویی نیست. داروهای ضد سرطان معمولاً در این در این مورد تجویز نمی‌شوند؛ و به‌جای آن از اشعه درمانی و یا جراحی استفاده می‌شود.

برای پیشگیری از سرطان حنجره ترک استعمال دخانیات، خودداری از استفاده بیش‌ازحد از صدا و قطع مصرف الکل و … بهترین پیشنهاد است.

درباره رژیم غذایی در طول بیماری سرطان حنجره رژیم خاصی نیاز نیست مگر اینکه جراحی انجام‌شده باشد؛ در این صورت تا التیام ناحیه مبتلا باید از رژیم مایعات استفاده کنید. در کلینیک سرطان برج نگین آزادی از کارآزموده‌ترین و نوین‌ترین روش‌ها برای تشخیص و درمان سرطان حنجره استفاده می‌شود و همچنین این بخش به ریاست دکتر یحیی زاده اداره می‌شود که یکی از پزشکان بنام و متخصص در محور سرطان و درمان می‌باشد.

CategoryUncategorized

تماس اضطراری        66122532-021