اسپوندیلیت گردنی

بیماری اسپوندیلیت گردنی چیست؟

اسپوندیلیت گردنی( cervical spondylosis)، بیماری رایجی مرتبط با سنی ست که مفاصل و دیسک های گردنی را درگیر میکند. این بیماری همچنین به نام های «استئوآرتریت گردنی» یا «آرتروز گردنی» نیز شناخته می شود.

این بیماری بر اساس آسیب هایی اتفاق می افتد که به مرور زمان و با گذشت سن در ساختار مفاصل و استخوان ها ایجاد می شوند. البته دلایل دیگری نیز ممکن است در بوجود آمدن این بیماری نقش داشته باشند. بر اساس پاره ای از مطالعات این بیماری در 90 درصد افراد بالای 60 سال و بالاتر وجود دارد.

بعضی از افراد با وجود داشتن این بیماری، علائم آشکاری از آنرا نشان نمی دهند. اما در دیگر افراد، این بیماری علت درد های شدید و مزمن و همچنین خشکی مفصلی می شود. با این حال این افراد قادر خواهند بود که فعالیت های روزانه ی خود را انجام دهند.

دلایل ایجاد این بیماری چیست؟

جوانه زدن استخوان

رشد بیش از اندازه استخوان ها که نتیجه ی تلاش بدن برای ایجاد ستون فقرات قوی تر است گاهی باعث ایجاد فشار بر روی اعصاب و نخاع و ایجاد درد می شود.

خالی شدن آب دیسک های ستون فقرات

دیسک های ستون فقرات در وسط خود از مواد ژل مانندی ساخته شده که مثل یک بالشتک تنش های مهره های بالاتر را تحمل می کند. این مواد ژل مانند در طول زمان و با رشد انسان از دیسک ها به مرور تخلیه می شوند و حالت خشکی را به دیسک می دهند. این اتفاق که معمولا بعد از 30 سالگی در انسان رخ میدهد باعث دردناک شدن ناحیه ی بین مهره ها می شوند.

بیرون زدگی دیسک ها

دیسک های ستون فقرات علاوه بر مواد ژل مانند، از ساختار های دیگری نیز تشکیل شده اند که این ساختار ها ممکن است دچار ترک خوردگی شوند و باعث شود این مواد به بیرون دیسک درز کند و باعث فشار بر روی اعصاب و نخاع شود. در این حالت علائمی همچون کرختی بازو ها، همچنین وجود درد و گز گز کردن اندام ها که از بالا به سمت پایین کشیده می شود بوجود می آید.

جراحت

تصادف یا افتادن، اگر باعث جراحت به گردن شما شود میتواند روند بیماری را سریعتر کند.

خشکی لیگامان ها

لیگامان ها مفاصل را به یکدیگر متصل می کنند. کوتاه شدن لیگامان ها باعث می شود حرکات محدود شوند و احساس کشیدگی را بوجود می آورد

استفاده ی بیش از حد

بعضی از فعالیت ها و شغل ها که با استفاده ی بیش از حد از یک مفصل همراه است، مانند بلند کردن اجسام سنگین ساختمانی توسط کارگران ساختمان، باعث بوجود آمدن فشار و ایجاد بر روی ساختار های موجود در گردن می شود و ستون فقرات می شود.

علائم بیماری اسپوندیلیت گردنی

 • وجود درد بخصوص در اطراف نواحی شانه ها. که این درد ها ممکن است با ایستادن، نشستن، خمیازه کشیدن و سرفه کردن بدتر شود.
 • ضعف عضلات. ضعف عضلات باعث می شود بلند کردن اجسام، به سختی صورت پذیرد.
 • خشک شدن گردن که بمرور بدتر می شود.
 • سردرد که بیشتر در پشت سر رخ میدهد.
 • کرختی و گزگز شدن شانه ها و بازوها و پاها
 • از دست دادن تعادل یا کنترل ادرار و مدفوع . البته این علائم به ندرت رخ می دهد.

چه زمانی به دکتر مراجع کنیم؟

اگه کرختی یا گزگز در شانه ها، بازوها یا پاها رخ داد و با گذشت زمان بهبود پیدا نکرد و یا اگر کنترل ادرار و مدفوع خود را از دست دادید، سریعا به پزشک مراجع کنید.

اگر درد یا ناراحتی در فعالیت های روزمره شما اختلال ایجاد کرد.

روش های ارزیابی

 • ایکس ری
 • سی تی اسکن
 • MRI
 • میلوگرام
 • الکترومیوگرام(EMG)

روش های درمان

درمان های اسپوندیلیت گردنی بیشتر معطوف به کاهش درد و پایین آوردن ریسک آسیب های بیشتراست.

 • درمان های غیر جراحی شامل فیزیوتراپی و کاردرمانی می شود که این درمانگران، با استفاده از مدالیته های درمانی و تمرین های خاص خود، درد گردن را کاهش میدهند و باعث بهبود کیفیت زندگی مبتلایان به این بیماری می شوند.
 • درمان های دارویی شامل داروهای کاهنده ی درد مثل سیکلوبنزاپرین، هیدروکودون، گاباپنتین، دیکلوفناک و … می شود.
 • جراحی در مواقعی که آسیب ها شدید می باشند و ممکن است به نخاع آُسیب وارد کنند انجام می شوند.

منابع:

https://www.healthline.com/health/cervical-spondylosis

https://emedicine.medscape.com/article/306036-clinical#b4

Categoryدسته‌بندی نشده

تماس اضطراری        66122532-021