آندوسکوپی:

همانطور که میدانید بدن از اجزای مختلف داخلی و خارجی بسیاری تشکیل شده است و گاهی این اندام ها و بخش ها ممکن است دچار بیماری های مختلفی شوند که نیاز باشد آنها مشاهده و مورد آزمایش قرار گیرند تا نتیجه مطلوبی حاصل شود.معمولا برای این بررسی ها از اندام های داخلی از ام آر آی و سی تی اسکن استفاده می شود که این روش ها نیز محدودیت هایی را دارا می باشند.

بطور مثال اگر نیاز باشد که اندام داخلی ای نمونه برداری شود نمیتوان انجام گیرد به همین دلیل پزشکان و متخصصان روش دیگری را یافتند .در این روش بسیاری از محدودیت های روش های قبلی وجود ندارد و بسیار در امر پزشکی مورد استفاده قرار میگیرد.آندوسکوپی روش های مختلفی دارد که هر کدام از آنها نیز کاربرد متفاوتی را دارند.

آندوسکوپ چیست؟

آندوسکوپ یک لوله باریک و انعطاف پذیر متصل به یک دوربین کوچک است که این لوله از طریق جراحی یا از طریق دهان یا مقعد وارد بدن فرد بیمار می شود.از آندوسکوپی برای بررسی بخش های مختلف داخلی بدن استفاده می شود. توسط آن می‌توان درون مری و معده و شروع روده کوچک (دوازدهه) را مشاهده نمود .همچنین،آندوسکوپ های اولیه فقط از چند آینه و عدسی ساخته شده بودند اما از ۳۰ سال پیش، آنها جای خود را به دستگاههای حاوی فیبرنوری دادند که با استفاده از آنها، تصاویر بسیار واضح و روشنی از درون بدن بدست می‌آید.

در برخی از روش های آندوسکوپی نیز نیاز به آمادگی ها و مراحل پیش از آندوسکوپی نیاز است که باید معده و یا روده فرد پاک شود.و یا قبل از عمل پزشک از شما بخواهد تا چیزی نخوردید و ننوشید تا این امر برای شما آسان و مسهل شود.

افرادی که تحت آندوسکوپی قرارمی‌گیرند معمولا با داروهای آرام‌بخش تسکین داده می‌شوند تا درد و ناراحتی‌شان به حداقل برسد.

اندوسکوپ های امروزی با توجه به قیمت بالا ، امکانات و پیشرفت بسیار خوبی نیز داشتند که دارای دوربین‌های ویدیویی هستند که تصاویر را می‌توان بطور مستقیم از یک مانیتور (تلویزیون) مشاهده کرد. آنها دارای یک ساکشن می باشند که این ساکشن عمل کشیدن مایع درون معده به خارج ،فرستادن هوا به داخل معده و باد کردن آن و عبور و مانور راحت تر آندوسکوپ و وسایل نمونه برداری( تکه برداری) نیز می باشد. دقیق ترین راه و آزمایش برای تشخیص و علل سو هاضمه آندوسکوپی می باشد.آزمایش آندوسکوپی بهترین راه برای تشخیص زخم ها و سرطان معده و عفونت های معده می باشد.

مراحل آزمایش آندوسکوپی چگونه است؟

انجام فرآیند آندوسکوپی نیاز به چند دقیقه زمان دارد.و چون در انجام این آزمایش به صورت ناشتا باشید باید بعد از شام دیگر تا انجام آزمایش چیزی نخورید .
یا اگر قرار بر این است که آزمایش آندوسکوپی عصر انجام گیرد بعد از صبحانه باید چیزی نخورید و صبحانه بسیار سبک میل کنید تا آزمایش دقیق باشد.

در هنگام آزمایش آندوسکوپی شما باید به سمت چپ خودتان دراز بکشید.برای آنکه چیزی حس نکنید قبل از انجام آزمایش به گلوی شما اسپری بی حس کننده زده می شود و یا جدیدا از روش بیهوشی برای انجام این آزمایش استفاده می کنند.

در صورتی که بی حسی انجام گیرد باید در هنگام آمادگی خود به پزشک مربوط اطلاع دهید تا پزشک سر آندوسکوپ را روی زبان شما قرار دهد و آن را به سمت گلو حرکت دهد .پزشک از شما میخواهد آن را قورت دهید، با این عمل ، مری دریچه را را باز و آندوسکوپ داخل مری شما می شود و به سمت پایین و معده شما حرکت می کند. در این مدت یک پرستار تمام وقت مراقب شما خواهد بود و با یک ساکشن (مثل وسیله ای که در دندانپزشکی موجود است و بذاق دهان شما را میکشد ).آب دهان شما را تخلیه خواهد کرد. در هنگام عمل آندوسکوپی یک لوله در آندوسکوپ قرار دارد که باعث می شود معده شما باد شود و مشاهده راحت تر و بهتر انجام گیرد. اگر مورد مشکوکی در ازمایش مشاهده شود متخصص ممکن است که اقدام به آزمایش نمونه برداری یا بیوپسی نماید که این کار هم کاملا بدون درد انجام میگیرد. زمانی که کار متخصص تمام شد اندوسکوپ به بیرون کشیده می شود.

حالاتی که در طی آندوسکوپی ممکن است ایجاد شود:

احساس فشار در گلو،در طی انجام آندوسکوپی، اشکالاتی که ممکن است برای شما ایجاد شوند عبارتند از: احساس فشار در گلو و گاهی اوقات احساس ناراحتی در شکم و آروغ زدن (به خاطر هوایی که به داخل معده فرستاده میشود). در هنگام داخل کردن نوک آندوسکوپ به سمت گلو، ممکن است شما یکی دوبار آروغ بزنید که این یک واکنش طبیعی میباشد.

  • آندوسکوپی برای چه کسانی تجویز می شود؟

نسبت به تشخیص و نظر پزشک دارد که آیا این آزمایش لازم است یا خیر و یا اینکه چه نوع آندوسکوپی ای برای بیمار لازم است.برخی از آندوسکوپی ها باید بطور منظمی در فاصله های زمانی مشخص تکرار شوند مانند کولونوسکوپی ها که توصیه می شود بعد از پنجاه سالگی هر پنج سال یکبار انجام گیرد.

  • موارد مورد توجه در هنگام آزمایش آندوسکوپی:

در صورتی که ایدز و هپاتیت دارید می بایست به پزشک خود اطلاع دهید تا جهت عدم انتقال این بیماری به سایر ،از آندوسکوپ مخصوص استفاده نمایند.

قبل از انجام هر گونه اندوسکوپی، داروهای مصرفی را به اطلاع پزشک  برسانید؛ مخصوصا داروهای ضدانعقاد، ممکن است پزشک ترجیح بدهد یک یا چند روز قبل از انجام اندوسکوپی، بعضی داروهای شما قطع شوند.

اگر به اختلالات خونریزی دهنده مبتلا هستید، حتما این موضوع را به اطلاع پزشک برسانید.

مدارک پزشکی خود را به همراه داشته باشید.

در روز انجام آزمایش حتما یک همراه با خود داشته باشید.

نگران درد و ناراحتی های احتمالی نباشید زیرا پزشکان از داروهای مسکن برای شما تجویز خواهند کرد..

پس از انجام اندوسکوپی اگر دچار هر مشکلی نظیر خونریزی، درد بیش از حد، تهوع و استفراغ یا تب شدید، هر چه سریع‌تر مساله را با پزشک خود در میان بگذارید.

Categoryدسته‌بندی نشده

تماس اضطراری        66122532-021