توانبخشی در بیماران آلزایمر

تعریف

دمانس کلمه ای عمومی ست که به گروهی از علائم بیماری های جدی مغز اطلاق می شود. از دست رفتن حافظه و دیگر مشکلات مربوط به آن از جمله، زبان، ادراک، فکر کردن و قضاوت کردن، ارتباط برقرار کردن و مراقبت از خود از جمله ویژگی های مشترک این نوع بیماری ها می باشد. دمانس یک بیماری خاص نیست بلکه شامل چندین نوع بیماری که شامل دمانس عروقی، دمانس اجسام لوی، دمانس فرونتوتمپورال و… می شود. رایج ترین نوع دمانس، بیماری آلزایمر می باشد مخصوصا در افراد بالای 65 سال به بعد.

بیماری آلزایمر از نوع دمانس های اولیه می باشد که تحت تاثیر بیماری دیگری نیست. دمانس ثانویه ممکن است بر اثر بیماری های دیگری نظیر هانتیگتون، ALS و ام اس ایجاد شود. بیماری آلزایمر طبق طبقه بندی انجمن روانپزشکی آمریکا جزء بیماری های ذهنی جای میگیرد. علت دقیق بوجود آمدن بیماری آلزایمر تاکنون مشخص نشده است اگرچه بعضی تغییرات پاتولوژیک مانند تجمع پلاک های آمیلوئید در سیستم عصبی مرکزی کشف شده اند. به علت آسیب به سلول های مغزی و کاهش توانایی های شناختی، این بیماری باعث تغییر رفتار و خلق و خوی افراد می شود. این بیماری به آرامی پیشرفت می کند و مرحله به مرحله بدتر میشود به طوری که در مراحل آخر فرد توانایی راه رفتن خود را نیز از دست میدهد و درنهایت دچار مرگ می شود.

شناسایی اولیه و سریع بیماری آلزایمر بسیار ضروری می باشد. زیرا میتوان با پیشگیری از بدتر شدن بیماری جلوی بسیاری از آسیب های بعدی را گرفت. کاهش آهسته بیماری با افزایش درک نسبت به بیماری و افزایش کیفیت به زندگی همراه است.

به طور تخمینی 13 درصد افراد بالای 65 سال آلزایمر دارند. سن بزرگترین ریسک فاکتور بیماری می باشد. بطوریکه بیماری بعد از 5 سال بالای 65 سالگی دو برابر می شود. سابقه ی خانوادگی و ژنتیک دو ریسک فاکتور بعدی هستند. همچنین ضربه به سر، دیابت، سیگار کشیدن و افسردگی از ریسک فاکتورهای بعدی بیماری می باشند.

اصلی ترین علامت بیماری نقص در حافظه ی اخیر می باشد که به مرور زمان بدتر می شود و به دیگر علامت ها مثل نقص در گفتار، حرکت و عملکردهای اجرایی مغز مثل برنامه ریزی، تصمیم گیری و … می رسد. نقص در حافظه اخیر شامل به سختی افتادن در به یاد آوردن اطلاعات جدید بعد از چند دقیقه از یادگیری آنها است.

توانبخشی

هدف توانبخشی در بیماران آلزایمر، بخصوص کاردرمانی، فراهم کردن سرویس هایی برای بیمار و خانواده و مراقبان او برای حفظ و نگه داری توانایی های باقی مانده بیمار در زمینه جسمی و ذهنی و فعال نگه داشتن او تا آنجا که امکان دارد وکاهش استرس مراقبان می باشد. مداخلات درمانی علاوه بر مشکلات جسمی مرتبط با پیری، بیماری های دیگری نظیرافسردگی و اضطراب و کاهش عملکرد فرد در مراقبت از خود را نیز دربرمیگیرد. مداخلات کاردرمانی بر حفظ و بهبود توانایی های عملکردی، مشارکت در اجتماع و رضایت مندی از زندگی تاکید میکند.

این مداخلات شامل:

  • تغییر در محیط فیزیکی و اجتماعی زندگی بیمار
  • تطابق بیمار با محیط خود
  • تمرین های ورزشی و شناختی برای افزایش مهارت های فیزیکی وذهنی
  • تمرین های عملکردی در محیط واقعی بیمار، مثل تمرین فعالیت های روزمره زندگی که بواسطه بیماری دچار ضعف و از بین رفتن شده اند مانند تمرین مراقبت از خود، تمرین بهداشت فردی، غذا خوردن و لباس پوشیدن و …
  • مشارکت دادن بیمار در فعالیت های معنا دار مانند مدیریت خانه
  • کمک و مشاوره به همراهان بیمار جهت حل مسائل و مشکلاتی که با آن مواجه میشوند.
  • شناسایی نیازها و طراحی راه هایی برای تطابق با شرایط موجود از ساده به پیچیده.

در کلینیک توانبخشی ما، که با پیشرفته ترین وسایل ورزشی و توانبخشی روز دنیا تجهیز و از بهترین و مجرب ترین تیم توانبخشی تشکیل شده است، میتوانید سریعا بهبودی خود یا بستگان خویش را مشاهده کنید و از کیفیت زندگی خود با وجود بیماری، رضایت کامل داشته باشید.

منابع

  1. Callahan CM, et al: Alzheimer’s disease multiple intervention trial (ADMIT): study protocol for a randomizedcontrolled clinical trial, Trials 13:92, 2012.
  2. Centers for Disease Control and Prevention: Alzheimer’s disease, H.B.I.H.A. Program, Atlanta,, 2010, Centers forDisease Control and Prevention
  3. Pedretti’s Occupational Therapy Practice Skills For Physical Dysfunction, 7th edition
Categoryدسته‌بندی نشده

تماس اضطراری        66122532-021