طب سوزنی (Acupuncture) یکی از اشکال، طب چینی بوده که قرن هاست برای درمان مشکلات مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. طب سوزنی براساس این نظریه استوار شده که انرژی (در طب سنتی چینی به انرژی چی/Chi می گویند)، در داخل و بیرون بدن و درون راههای که به آنها کانالهای انرژی می گویند جریان دارد. طب سوزنی شامل فروکردن سوزن های بسیار نازک در پوست و برروی نقاط استراتژیکی و حیاتی بدن می شود و بیشتر برای درمان درد مورد استفاده قرار می گیرد. پزشکان طب سوزنی کار معتقداند زمانی فرد بیمار می شود که چیزی مسیر حرکت انرژی (chi) را بلوکه کرده و یا تعادل آن را برهم زده باشد. آنها معتقداند طب سوزنی کمک می کند که مسیر بلوکه شده برداشته شود و یا تعادل انرژی در بدن به شکل اول برگردد. برخلاف این نظر، بیشتر پزشکان غربی معتقداند که طب سوزنی با فشار برروی نقاط خاص باعث تحریک اعصاب، ماهیچه ها و بافت های همبند می شود. این تحریک ها باعث افزایش ترشح مسکن های طبیعی بدن و همچنین افزایش جریان خون در بدن می شود. تاریخچه طب سوزنی سازمان بهداشت جهانی و مؤسسه ملی سلامت آمریکا نام بیش از سی بیماری را در زمره موارد حیطه درمان توسط طب سوزنی اعلام کرده‌اند تاریخچه استفاده از طب سوزنی در کشور چین به دوران نوسنگی بازمی‌گردد که در آن زمان از سنگ‌هایی نوک تیز به نام «بیان شی» استفاده می‌شد. سوزن‌های سنگی طب سوزنی مربوط به پنج هزار سال پیش توسط باستان‌شناسان در کشور چین کشف شده‌است. نخستین کتاب چینی که در آن در مورد طب سوزنی بحث شده‌است کتاب «طب داخلی کلاسیک امپراتور زرد» می‌باشد که در حدود ۲۳۰۰ سال پیش نوشته شده‌است. یان کتاب از انواع سوزن‌های فلزی، گذرگاه‌های انرژی در بدن و نقاط خاص بر روی آنها، انواع روش‌های فروکردن سوزن در بدن و انواع بیماری‌هایی که می‌توان با استفاده از طب سوزنی آنها را درمان نمود بحث نموده‌است. البته به استناد متون پزشکی غربی رگه‌هایی از طب سوزنی در کشور ایران یافت می‌شود، چنانچه که ابن سینا در درمان برخی از بیماری‌ها از نقاط طب سوزنی بهره می‌برده. مثلاً در درمان سیاتیک ابن سینا از نقاط طب سوزنی گوش استفاده می‌کرده است.

فلسفه پشت طب سوزنی چیست؟

فلسفه چینی در مورد طب سوزنی کمی پیچیده تر است، زیرا عمل باستانی بر روی علوم و پزشکی متکی نیست. “آنها معتقد بودند که بدن انسان به وسیله یک نیروی ناتمام نامرئی پر شده و متحرک است که آنها را”Qi” نامیدند و زمانی که Qi به خوبی جریان داشت و به همه مکان های مناسب حرکت می کرد،فرد سلامت ذهنی و جسمی خوبی را تجربه می کرد. هنگامی که Qi به اشتباه (مسدود شده یا ضعیف) جاری می شود به بیماری منجر می گردد.

مفهوم Qi زیاد پیچیده نیست – می توانید آن را به عنوان عمل طبیعی بدن فرض کنید. گاهی اوقات وقتی احساس اضطراب و استرس می کنید بیشتر مستعد ابتلا به بیماری هستید. هنگامی که شما آرام و سالم هستید، بدن شما از لحاظ جسمی نیز این را نشان می دهد. مهم تر از همه، خلق و خوی شما، سلامت روان و رفاه عمومی بر سلامت جسمی شما تاثیر می گذارد. بنابراین، طب سوزنی به دنبال کمک به مردم در دستیابی به تعادل یا Qi است، و در نتیجه، به بهبود بسیاری از بیماری ها کمک می کند.

:منابع

https://daneshyari.com/isi/articles/acupuncture

تماس اضطراری        66122532-021