کاهش وزن(به انگلیسی: Weight loss)کاهش وزن در پزشکی، بهداشت و تناسب اندام، به صورت کاهش حجم بدن تعریف می‌شود. کاهش وزن می‌تواند ناشی از بیماری باشد یا اینکه در ادامه چاقی یا اضافه وزن صورت پذیرد. دلایلی که ممکن است باعث کاهش ناگهانی وزن شوند، عبارتند از؛ سوء تغذیه: بهترین راه درمان این عارضه، پیشگیری از پیشروی آن است. دکتر سوئر می گوید از وضعیت تغذیه خود اطمینان کامل حاصل کنید و از تمام مواد از جمله پروتئین، چربی و کربوهیدرات در رژیم غذایی خود استفاده کنید. اگر هم به هر دلیلی در بیمارستان بستری شدید در مورد وضع تغذیه در این دوران از پزشکان کمک بگیرید. از دست دادن عضلات یا sarcopenia اهمیت ندادن به عضلات یکی از دلایلی است که حدود 45 درصد افراد بزرگسال با بالارفتن سن از دست دادن آن را تجربه می کنند. نام دیگر این ضعیف شدن ماهیچه ها sarcopenia است که می تواند، در سال های اول 40 سالگی آغاز و کاهش وزن توصیف ناشدنی را در فرد سبب شود.

  • سرطان: سرطان یکی از دلایل عمومی کاهش ناگهانی وزن است اما انواع و اقسام گوناگونی از سرطان وجود دارد که از جمله آنها می توان به سرطان ریه، پانکراس، صفرا و روده بزرگاشاره کرد. این انواع می توانند سبب کاهش ناگهانی وزن شوند. پرکاری تیروئید یا Hyperthyroidism: یکی از دلایل کاهش ناگهانی وزن می تواند پرکاری غده تیروئید باشد. زمانی که این غده پرکار تر می شود، هورمون های بیشتری را تولید می کند که سوخت و ساز بدن را افزایش می دهند.
  • ایدز یا ویروس HIV: یکی از عواملی که باعث کاهش ایمنی بدن می شود، ویروس بیماری ایدز یعنی HIV است. این ویروس سد جذب مواد غذایی به بدن می شود که خود سبب سوء تغذیه می شود و می تواند باعث کاهش اشتها نیز بشود.
  • افسردگی: احتمالا همگی ما بابیماری افسردگی آشنایی داریم. این نوع اختلال رفتاری که سبب احساس نارحتی و از دست دادن علاقه به انجام بسیاری از کارهایی است که فرد در گذشته از آن لذت می برده است.
  • نارسایی های قلبی: این بیماری مرگ آور سبب می شود که قلب نتواند به خوبی خون و اکسیژن را به بقیه اندام های بدن پمپ کند. این بیماری بیش از پنج میلیون آمریکایی را نیز تحت تاثیر قرار داده است.
  • دیابت: تصور بیشتر ما این است که دیابت عمدتا با افزایش وزن و چاقی همراه است اما با کمال تعجب می تواند با کاهش وزن هم همراه باشد. زمانی که بدن توانایی تولید به اندازه کافی انسولین را نداشته باشد، گلوکز، به اندازه کافی و برای تولید انرژی مورد نیاز بدن در اختیار جریان خون قرار نمی گیرد.

در طب چینی برای داشتن یک روش درمانی ایده آل، کل‌نگر، کامل و سالم برای رفع مشکل چاقی و کاهش وزن، معمولاً از روش «بیان ژنگ لون چی» استفاده می‌شود که بر اساس الگوهای متفاوت و تفاوت‌های بین فردی و خاص هر بیمار پایه‌گذاری شده است. پزشکان طب چینی با مشاهده نشانه‌های مختلف ابتدا بیماری را تشخیص داده و سپس برای درمان آن روشی را تجویز می‌کنند. استفاده از طب سوزنی برای لاغری، بیماری بر اساس الگوهای مختلف و ویژگی‌های منحصربه‌فرد بدن هر فرد، بسیار مؤثر بوده و همچنین از ایمنی بسیار بالایی برخوردار است، چراکه می‌تواند مشکلات متابولیکی بدن فرد را حل کرده و عامل چاقی و اضافه‌وزن را از ریشه از بین ببرد.

مکانیسم های کاهش وزن عبارتند از:

  1. کاهش مقدار غذای دریافتی: دریافت مواد غذایی تحت تأثیر محرک های بینایی، بویایی، عوامل ژنتیکی، روانی و اجتماعی است.
  2. سوء جذب
  3. از دست دادن کالری: به عنوان مثال به علت استفراغ، اسهال، دفع گلوکز در ادرار یا گلوکزوری (در دیابت شیرین)

چند نکته درباره کاهش وزن و اهمیت آن: -کاهش وزن ناخواسته به خصوص در سالمندان غیرشایع نیست و با افزایش در میزان ناتوانی و مرگ و میر همراه است. -کاهش وزن ناخواسته و قابل توجه با مرگ و میر ۲۵ درصد در طول ۱۸ ماه همراه است. -در آن دسته از بیماران مبتلا به سرطان که دچار کاهش وزن هستند، وضعیت عملکردی افت می کند و پاسخ به شیمی درمانی و میانه میزان بقا کم می شود. -کاهش وزن قابل توجه فرد را مستعد عفونت می کند. -در بیماران تحت عمل جراحی غیرفوری (الکتیو) که طی ۶ ماه بیش از ۴٫۵ کیلوگرم کاهش وزن داشته اند میزان مرگ و میر وابسته به عمل جراحی بالاتر بوده است. -کمبودهای تغذیه ای و ویتامینی می توانند با کاهش وزن شدید همراه باشند. باتوجه به اهمیت کاهش وزن توصیه می شود افراد برای بررسی علل کاهش وزن و رفع آن به پزشک مراجعه کنند.

:منابع

https://daneshyari.com/isi/articles/weight_loss

تماس اضطراری        66122532-021