کولونوسکوپی آزمونی برای تشخیص تغییرات یا ناهنجاری‌ها در روده بزرگ‌(کولون) و رکتوم است.

در این آزمون، یک لوله طولانی و انعطاف پذیر(کولونوسکوپ) به رکتوم وارد می شود. یک دوربین کوچک کوچک در نوک لوله اجازه می دهد تا دکتر داخل کل کولون مشاهده کند. در صورت لزوم، پولیپ‌ها یا سایر بافت غیرطبیعی را می توان حذف کرد. نمونه‌‌برداری از بافت(بیوپسی) هم می‌تواند حین کلونوسکپی رخ دهد.

پزشک ممکن است کولونوسکوپی را به دلایل زیر توصیه کند:

  • بررسی علائم و نشانه‌های روده: پزشک می‌تواند به شما کمک کند که علل احتمالی درد شکمی، خونریزی مقعدی، یبوست مزمن، اسهال مزمن و سایر مشکلات روده را بررسی کند.
  • بررسی سرطان روده بزرگ(کولون): اگر سن بیمار بیشتر از ۵۰ سال باشد و در معرض خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ باشد، پزشک ممکن است هر ۱۰ سال یک‌بار(یا کمتر از ۱۰سال) کولونوسکوپی را پیشنهاد دهد. کولونوسکوپی یک گزینه برای غربالگری سرطان کولون است.
  • جستجوی پولیپ بیشتر: اگر بیمار قبلاً پولیپ داشته، پزشک ممکن است کولونوسکوپی را پیشنهاد دهد تا هر پولیپ اضافی را پیدا کند و از بین ببرد. این کار برای کاهش خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ انجام می‌شود.

ریسک

کلونوسکپی ریسک بسیار کمی دارد؛ با این وجود، ممکن است خطراتی داشته باشد. بیمار ممکن است حین این آزمون به ماده‌ی آرام‌بخش حساسیت نشان دهد. خونریزی از پلیپ یا قسمتی که نمونه‌برداری می‌شود.

پروسه

در طول کولونوسکوپی، بیمار یک لباس راحت می‌پوشد و اغلب اوقات آرام‌بخش به شکل قرص به او داده می‌شود. در غیر این صورت، آرامبخش را با داروهای ضد درد ترکیب کرده و به بیمار تزریق می‌کنند تا هر درد و ناراحتی به کلی از بین برود.

بیمار به پهلو روی تخت دراز می‌کشد و معمولاً زانو را در سینه جمع می‌کند و آزمون شروع می‌شود. سپس پزشک یک کولونوسکوپ را در مقعد وارد می‌کند.

کلونوسکوپ به اندازه کافی دراز است تا به تمام طول کولون برسد و شامل یک لامپ و یک لوله (کانال) است که به پزشک اجازه می‌دهد هوا یا دی‌اکسیدکربن را به داخل روده پمپ کند. هوا یا دی‌اکسیدکربن کولون را متورم می‌کند که باعث می‌شود تصویر بهتری از آن دیده شود. با حرکت دستگاه یا دمش هوا یا دی‌اکسیدکربن، ممکن است احساس سوزش در شکم احساس شود.

کولونوسکوپ دارای یک دوربین کوچک و کوچک در نوک آن است. دوربین تصاویر را به یک مانیتور خارجی می‌فرستد تا پزشک بتواند درون کولون را بررسی کند. درصورت نیاز،می‌توان ابزار را از طریق کانال وارد کرد تا نمونه های بافت(بیوپسی) را بیرون آورده یا پولیپ یا سایر نقاط غیرطبیعی بافت را حذف کرد. معمولا کولونوسکوپی بین ۳۰ تا ۶۰ دقیقه طول می کشد.

پس از آزمون، حدود یک ساعت طول می کشد تا اثر آرامبخش از بین رود و شخصی باید همراه بیمار باشد تا او را همراهی کند. اگر در طورل این پروسه، پزشک پولیپی را برداشته ممکن است رژیم غذایی خاصی به سور موقت به بیمار داده شود. هم‌چنین ممکن است احساس نفخ یا دفع گاز تا چند ساعت پس از آزمون احساس شود که موقتی است و از بین می‌رود. راه رفتن می‌تواند کمک زیادی کند. این دفع گاز به خاطر هوا یا دی‌اکسیدکربنی است که به داخل روده دمیده شده است.

در اولین دفع، ممکن است کمی خون دیده شود که معمولاً طبیعی است اما اگر ادامه پیدا کرد و لکه‌های خون زیادی دیده شد، بیمار باید با پزشک در تماس باشد. هم‌چنین در صورت تب یا درد شکمی پیوسته باید پزشک مطلع شود. این موضوع ممکن است دقیقاً پس از آزمون رخ دهد یا این‌که تا دو هفته بعد، به تأخیر بیفتد.

جواب آزمون

جواب می‌تواند منفی یا مثبت باشد. جواب منفی به منزله عدم وجود مشکل یا نشانه‌ی خاص در روده بزرگ است و جواب مثبت به منزله وجود پولیپ یا بافت غیر طبیعی داخل روده است که اکثراِ سرطانی نیستند. اما باید بررسی بیشتری روی آن‌ها صورت گیرد.

https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/colonoscopy/about/pac-20393569

Categoryسرطان

تماس اضطراری        66122532-021